Забелязва се риск при жените в овулация и получаването на първата доза от ваксината на АстраЗнека.
"За мен това е имунна тромбоза. Такава тромбоза се лекува с голямо количество гамаглоболин", заяви пред БНТ проф. Тодор Кантарджиев, директор на НЦПЗБ. По думите му, ако се слага втора доза от друга ваксина, това трябва да стане регулаторно.
"Много се изговори за ваксините. И все противоречащи работи. Всяка ваксина си е лекарство и се прилага по кратката характеристика на производителя. Когато един производител каже, че една ваксина може да се слага в две дози, значи само от тази ваксина се слага", обясни проф. Кантарджиев.
Той обясни, че в момента се прави изследване дали е възможно смесването на ваксините на АстраЗенека и Пфайзер. До 1-2 седмици ще има резултат. При промяна в характеристиката ще може законово да се регламентира. Чакаме решението на експертите, посочи още специалистът.
"Преекспонират се нещата, не са толкова често тези тромбози. Милиони са ваксинираните, а случаите не толкова много, редки са, но се анализират. Трябва да се подчертае, че тромбозите стават при първата игла , при втора игла няма описани тромбози. На три милиона ваксинирани има една тежка тромбоза, но се случва при жени, млади жени", каза още специалистът.
Той каза още, че у нас най-разпространен до този момент е британският вариант на коронавируса. По думите му в някои области има хванати някои мутации, които към момента се проучват. Въпросните мутации са в Северна България.
Проф. Кантарджиев обясни, че през следващите месеци ще имаме достатъчно иРНК ваксини за постигането на колективен имунитет. Той посочи, че до края на този месец се очакват 250 хиляди дози ваксини на Пфайзер. Очаква се през май да идват всяка седмица по 250 хиляди, а през юни 350 хиляди на седмица.
Проф. Кантарджиев даде за пример, че преди появата на COVID-19, джипитата всеки ден са слагали по 5 хиляди ваксини на бебетата.
Проф. Кантарджиев посочи, че средната заболеваемост за страната е 570 за 14 дни, като пикът е бил над 700.
"България одобрява ваксинационните сертификати. Това е един от начините за спиране разпространение на вируса, освен това сме туристическа дестинация. Трябва да има едно контролирано придвижване на хората", коментира пред БНТ проф. Тодор Кантарджиев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.