Личните лекари връщат деца, ако нямат отрицателен PCR тест за COVID-19. Родители пък твърдят, че това уврежда лигавицата на децата им. Има ли изискване за преглед само след представен отрицателен тест за коронавирус?
"Няма такова регламентирано изискване от Министерството на здравеопазването. Въведено е от съответните практики, с цел сигурност на пациентите. Всяка практика определя сама своите изисквания за прегледи", заяви в ефира на Bulgaria ON AIR общопрактикуващият лекар д-р Михаил Михов.
Относно притесненията на родителите за увреждане на носната лигавица по време на преглед, д-р Михов обясни, че не са оправдани. "Много малко е увеждането на носната лигавица. Няма никакво притеснение за правенето на такъв тест при деца", допълни още той.
Д-р Михов обясни, че е трудно всички практики да имат единен протокол за прегледи на най-малките.
"Всички практики имат различни възможности. Всеки подход е индивидуален. Трябва да кажем, че всичко е с цел опазване здравето на пациентите. Масово сме имунизирани или преболедували, така че това не е толкова за наш риск", каза още д-р Михов.Хронично болните
"Наблюдава се една активизация, все още има страх, но с напредването на имунизацията все повече се отпускат нещата. Хронично болните забелязват цифрите на новозаразените. Те искат да излизат навън и да се чувстват свободни", заяви д-р Михов.
Ваксините
"Специално за AstraZeneca има огромен отлив, не можем да съберем достатъчно желаещи за да отворим флакон. Относно РНK ваксините, все още има голям интерес - проблемът е с ваксините, ние нямаме ваксини. Отпускат се по 2 флакона 12 дози на общопрактикуващ лекар, аз имам в пъти, пъти повече", подчерта д-р Михов.
Медикът обясни, че не са регистрирани хора с тромбози при поставянето на втората доза от препарата.
"Хората са изключително притеснени да се съгласят на втората доза, налага се да обсъждаме, да обясняваме, но много от тях се отказаха от втората доза. Трябва да кажем, че няма нито едно съобщение за тромбоза след втората доза", заяви той.
Според д-р Михов, COVID мерките определено са помогнали за намаляване случаите на грипни и вирусни заболявания.
"Има настинки, вируси, те съществуват. Всички тези мерки обаче - носене на маски, дистанция, помогнаха да се предпазим и от други грипни състояния", допълни общопрактикуващият лекар.
И изрази мнение, че разхлабването на мерките се е случило малко прибързано, тъй като все още има натиск върху лечебните заведения.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.