Имунизацията с ваксината срещу COVID-19 на "Янсен" у нас вече започна. Вчера от здравната комисия одобриха и "Спутник V" за внос, но руската ваксина все още не е получила зелена светлина от Европейската агенция по лекарствата (EMA). Какво трябва да знаем за двете нови ваксини?
"Двете са много сходни. И двете се основават на човешкия аденовирус, те са векторни по подобие на ваксината на "АстраЗенека". Добре е, че се взе решение да се проведат преговори, но преди да започне да се използва (Sputnik V, бел. ред) е добре регулаторен орган да прегледа и потвърди данните за ефективност и безопасност. Когато се работи с хора, трябва да има твърди доказателства, че нещата са така, както са описани", заяви зам.-директорът на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ) проф. Ива Христова в ефира на Bulgaria ON AIR.
Тя призова всички да се вслушват в съветите на експертите, както и данните да бъдат потвърдени.
"Далеч съм от мисълта, че ваксината не е хубава, но всички ваксини досега (Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca, бел. ред.) бяха проверени от EMA. Клиничните изпитвания бяха проверени, верифицирани и преговорите са започнали, това предстои и за "Спутник V", посочи проф. Христова.
Зам.-директорът на НЦЗПБ увери, че еднодозовата ваксина на "Янсен" е безопасна, тъй като е получила зелена светлина от регулаторните органи FDA и EMA. Ваксината е надеждата за това нещата в туризма да се задвижат, и да донесе спокойствие в сектора.
Как да различаваме фалшификати?
"Те се разпространяват с фалшиви сайтове. При ваксините получени с държавна поръчка, разпределени на лекари и ваксинационни центрове - там няма от какво да се притесняваме. Отделни хора в желанието си да избързат и да не изчакат реда си, се доверят до неясни онлайн сайтове. Там рискът е за всички", изтъкна здравният експерт.
Доближаваме се 800 хил. ваксинирани. Можем ли вече да говорим за край на пандемията?
"Въпросът за стадния имунитет стои сложно. Трябва да знаем какъв гоним. 70% няма да е достатъчен, за да ликвидира пандемията, нужен е 85% до 90%", отбеляза проф. Христова.
Оптимистичен по думите й е увеличаващият се процент на невъзприемчиви лица.
"Вирусът в тях няма бъдеще. В Израел видяхме, след наложените задължителни ваксинации останаха единични случаи. Бях убедена от самото начало, видях как и у нас хората осъзнаха опасността от вируса и напълно безопасността на ваксините. Очакваме нови десетки хиляди дози. Очаква ни едно спокойно и хубаво лято", завърши зам.-директорът на НЦЗПБ.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.