В новата си книга "Военно-патриотичното възпитание на гражданите в съвременни условия" Хелия Иванова и подполковник Петко Петков представят задълбочен поглед върху факторите, необходими за повдигане на духа нацията и подхранване на родолюбието.
"Завърших магистратура във Военна академия, защото в моето семейство аз и сестра ми сме били винаги възпитавани в любов към родината. Баща ми е учил за летец и той ме вдъхнови да запиша военно образование", каза в студиото на "България сутрин" съавторът на книгата - Хелия Иванова.
Тя посочи, че по време на дипломната си работа е провела анкета със 100 души от цялата страна. Смята, че възпитанието в тази посока винаги започва от семейството.
"След това трябва да се премести в училище и след това държавата да го обгърне в различни инициативи, за да може то да се развива. Тя го прави, но не достатъчно. Има инициативи, които се организират от различните държавни институции - гвардейски оркестри и отряди са създадени в Плевен, Айтос, Бургас и много други градове. Те правят паради, поднасят цветя на паметниците на различните бойци в България", добави Иванова.
И отбеляза, че тези инициативи действително възпитават, но в по-малка общност.
"Трябва това да се случва в цялата страна, трябва да се изучават различните бойци в България в часовете по история и литература. Могат децата да бъдат срещани с хора, които са в армията. Добре е да има срещи с ветерани от войните - сега са последните поколения, с които можем да се срещнем", каза още Иванова пред Bulgaria ON AIR.
А попитана от водещия Мирослав Димитров дали имаме патриотичен дух, тя отговори:
"Всички анкетирани смятат, че имаме. Забелязвам връщане към патриотизма, дори чрез фолклора - в различни песни и реклами се наблюдава неговото присъствие. Всеки, когато чуе народна песен и види народен танц, сърцето му трепва и това също е знак за патриотизъм".
"Ако родината не е в съвестта и кръвта ти - държавата е отсечено дърво", допълни тя.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.