Следрокадите по високите етажи, започнаха проверки и в някои от болниците. Заговори се дори за смяна на директори. Споменаха се имената на директорите на "Пирогов", "Александровска болница" и ВМА. Какво е финансовото състояние на болниците след една година работа в пандемия?
"Естествено е в условия на криза да има и проблем с финансирането. Хората с хронични заболявания спряха да посещават лечебните заведения. А в България така върви здравна система, парите ходят след пациента. Аз се надявам, че сега ще се излезе от това положение, тъй като кризата отминава". Това заяви в ефира на Bulgaria ON AIR бившият директор на "Пирогов" доц. д-р Спас Спасков.
Относно смяната на директори на болниците в страната, доц. Спасков е категоричен, че сега не е времето да се правят такива промени.
"Смяната на част от директорите не е голяма, особено по време на временен кабинет. Смените на директори са възможни винаги, лошо е да се обвърже такава смяна с политическа промяна. Това е липса на вкус. Аз се съмнявам, че ще има такива промени, сега сме в опашката на здравната криза - не е време за такива промени", категоричен беше той.
Финансовото състояние на болниците доцентът обясни с възможността на пациентите да избират къде да се лекуват.
"Малките болници остават в лошо състояние, когато пациентите ходят в големите лечебни заведения", посочи той.
Българските имуноблози и вирусолози през последните дни обсъждат това дали ваксините срещу COVID-19 да станат задължителни, особено при медицинските служители. Според доц. Спасков, това е мярка, която цели да накара повече хора да се ваксинират.
"Когато една такава група от медицински служите отказва да се ваксинира, е притеснително. В Гърция е задължително, а при нас ще има само финансова санкции. Ваксинационният процес тръгна много добре. Трябва да стигнем до 50 хил. на ден, сега се ваксинират по около 40 хил. В момента имаме ваксини и можем да прибегнем до по-масово ваксиниране", заяви доц. Спасков.
Той сподели надеждата си, че болниците ще се възстановят бързо.
"Доста бързо ще дойде възстановяването на болниците. Ще трябва обаче да се вземат мерки - промени, механизми на разходи, които да ни предпазят от друга криза", заяви той.
Относно казуса дали болниците трябва да бъдат търговски дружества или не, бившият директор на Института за спешна медицинска помощ "Пирогов", изтъкна, че такава промяна няма да доведе до резултат.
"Мантрата махаме търговските дружества - не е добре. Пример трябва да бъдат болниците, които работят добре, не защото са търговски дружества, а защото имат добър пациентооборот - те са търсени от пациентите и са в добро финансово състояние. Една такава промяна няма да доведе до нищо. Процесът е много сложен и няма голяма разлика", посочи доц. Спасков.