IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

"Прегръдка в писмо" - една кампания в подкрепа на недоносените деца

Коментар на Маргарита Габровска и Ния Коновска

"Прегръдка в писмо" - една кампания в подкрепа на недоносените деца

"Прегръщам те в мислите си... мечтая да те прегърна в обятията си" - цитат от "Прегръдка в писмо", една от инициативите на фондация "Нашите недоносени деца". Каква е силата на думите между бебето и родителя?
 
"Отбелязваме Световния ден на кенгуру грижата в България вече 5-а година, като през първите години призивът ни беше към неонатологичните отделения да отворят вратите си за родителите в този ден за практикуване на кенгуру грижа, за да се види колко благородно е това. Как коства изключително малко, а всъщност дава много", каза специалистът по ранно детско развитие и логопед Маргарита Габровска в ефира на Bulgaria ON AIR.
 
Тя подчерта още, че заради пандемията мисията се оказва невъзможно през последните 2 години.
 
"Тогава ни хрумна тази инициатива - "Прегръдка в писмо", като един символичен начин родителите да прегърнат бебетата си, да им споделят нещо. Идеята ни беше родителите да напишат писмо, което да предадат в Неонатологичното отделение. Или да запишат аудио, което екипът да пусне на бебето в дните около 15 май", коментира още Маргарита Габровска.
 
Според психолога и фамилен психотерапевт Ния Коновска драмата за родителите е не само лична, но и обща.
 
"В моята работа с родители на недоносени бебета чувствата са в един спектър. Това са чувства на тревога, безнадежност, вина. Много е важно да се обърне внимание на този чисто психологически момент, защото в неонатологиите капацитетът е ограничен. Фокусът е върху физиологичния аспект. Има усещане за вина: "Дали не можех нещо да направя, за да предотвратя този момент". Когато стане въпрос за такъв травматичен акт - това нещо се пренася и в отношението, защото това дете остава в съзнанието на своите родители като дете под риск, като дете, което трябва да бъде наблюдавано", допълни Коновска.
 
Тя е категорична, че думите имат много голямо значение.
 
"От януари миналата година свижданията бяха преустановени. Имаше известни прозорци в рамките на тази година, в които отделни отделения си позволяваха да допуснат родителите. Проблемът е, че бебетата влизат към групите на пациентите, за които не е позволено свиждане. Но не се отчита факта, че говорим за друга група пациенти - едни малки уязвими хора, които имат нужда от своите родители", посочи още специалистът по ранно детско развитие.
 
И добави, че в другите държави този проблем е бил решен още миналата година.
 
"Ясно е, че вирусът не се предава чрез кърмата, но у нас все още e проблем в Неонатология да бъде занесена кърма", подчерта Маргарита Габровска.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата