IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Едно нарушение, две глоби, а от КАТ знаят и прибират

Често компютрите не отразяват издължаване чрез електронно банкиране

Снимка: БГНЕС

Снимка: БГНЕС

Може ли за едно и също нарушение на пътя да се плати два пъти? Оказва се, че може, а случаите не са единични.

П. Г. предостави платежните документи в редакцията на "Труд", а случаят е от 25 януари 2020 г.

Снимат го с тринога на пътя София-Варна край с. Сопот - минал оттам с 62 км/ч, вместо с разрешените 50 км/ч. За нарушението Областната дирекция на МВР в Ловеч съставила електронен фиш серия "К" №3498026 и на шофьора била наложена глоба от 50 лева. В края на юни миналата година П. Г. случайно научил, че има такъв електронен фиш на негово име и помолил в КАТ да му го връчат. Прочел го и превел 35 лв. в 14-дневния срок (70% от глобата) на посочен IBAN на банкова сметка в БНБ на Фонда за безопасност на движението. Чрез електронно банкиране сумата била издължена на 1 юли 2020 г. И от този ден П. Г. решил, че е приключил своето вземане-даване с КАТ.

Но преди 10 дни отишъл в едно от софийските РПУ-та, за да си подаде заявление за лична карта. И там му казали, че има неплатена глоба от електронен фиш на КАТ. Номерът бил същият - 3498026, нарушението - пак от Ловешко, а и глобата от 50 лв.

Той бил поканен да се издължи до 2 седмици, за да плати само 35 лева. Човекът с половин уста казал, че вече е платил тази глоба, но оттам му отговорили с твърда логика: "И да сте платили, плащането ви не е отразено в нашата система и няма да ви обслужим".

Така платил същата глоба за втори път, но този път по друга банкова сметка, с различен IBAN, на името на СДВР.

Бивши и настоящи катаджии твърдят пред изданието, че случаят не е единичен, а е системна грешка. Тя се повтаря от 2017 г. насам  - част от плащанията, извършвани чрез електронно банкиране, въобще не фигурират в компютрите на полицията. МВР не знаело за много от сумите, отиващи към БНБ. Хората трябва да си пазят бележките и да ходят да се разправят по гишетата. Най-масово по два пъти плащали нарушителите с глоби от 50 до 100 лева, докато за по-големи суми длъжниците успявали да се преборят.

В същото време не се извършват услуги заради неплатени глоби.

Вместо да си оправят компютрите, от МВР са решили, че им е по-лесно да публикуват на сайта си „Указания за реда за възстановяване на средства, внесени за погасяване на задължения за нарушения по ЗДвП и Кодекса за застраховането”.

Има и специален раздел за електронните фишове от серия „К”, от който излиза, че ако някой е внесъл сумата по посочената в самия фиш сметка на Фонд за безопасност на движението в БНБ, после едва ли не трябва да я внесе втори път и по сметка на МВР. Но това може да се поправи, ако напише молба до шефа на местното РПУ или до шефа на дирекция „Планиране и управление на бюджетна на МВР” и едната от двете суми да му се върне.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата