Приключи или не въпросът с двойното гражданство на Кирил Петков?
Цялата информация е през статуси във Facebook или публикации в сайтове, това е субективна гледна точка. Трябва да се изчака решението на Конституционния съд. Това заяви в "Денят ON AIR" по Bulgaria ON AIR преподавателят по конституционно право доц. Наталия Киселова.
"Г-н Петков има право да изрази своето мнение, иска да се откачи от тази тема и да си върши работата. Интересите са явно големи, затова и го атакуват", смята тя.
Доц. Киселова даде обяснение и на хипотезата, ако все пак, към дата на назначаване като министър, той е бил канадски гражданин.
"55 народни представители сезираха КС. Предполагам, че ще бъде образувано дело и КС ще се обърне към държавата Канада, и съобразно отговора съдът ще се произнесе. Ако се докаже - предполагам, че няма да се стигне до отмяна на сделки или отмяна на заповеди. Но всеки отделен акт трябва да се оспорва отделно. Имаше доста актове, които предизвикаха недоволство в някои среди и има страни, които биха искали да оспорват", подчерта тя.
Лаконичен беше коментарът ѝ по темата с плагиатството на Петър Илиев.
"Казусът се върна в рамките на университета. Очаквам произнасяне", каза доцентът.
Преподавателят по конституционно право посочи, че е предвиден срок, в който президентът трябва да определи партията, на която да връчи третия мандат.
"До петък най-късно държавният глава трябва да определи. Изненадана съм как уж опитни политици се опитват да въздействат на държавния глава. Очаквах парламентарните групи, поне тези на антистатуквото - БСП, ДБ и ИТН, заедно да се консолидират. Не трябва да поставяме президента да бъде арбитър на каращи се по-малки групи", категорична е тя.
И допълни:
"От своя страна политическата група, на която е връчен, трябва да проведе свои консултации. Няма срок в Конституцията и с този неопределен срок се злоупотребява, а не бива. По-добре да не се бавят много, 7 дни е разумен срок. Ако броим най-дългите срокове - 10 септември трябва да е дата, на която да се върне партията с оползотворен или нереализиран мандат. Те вече май се готвят за предизборна кампания", отбеляза Киселова.
И даде прогнозна дата за провеждане на президентските избори.
"Хубаво би било още тази седмица да се гласува в НС. Според мен в края на август началото на септември е добре да бъдат насрочени. Най-късната дата е 14 ноември за първи тур", посочи събеседникът на Ганиела Ангелова.
Избори 2 в 1
"ЦИК могат да кажат технически дали е възможно. Повече е политическа отговорност - смесването на двете кампании може да се окаже пагубно за президента. По Конституция е възможно. Есента се очертава да е гореща", прогнозира още доц. Киселова.
Избори в три поредни седмици
"Зависи кои избори са първи - които са първи, там избирателната активност ще е най-висока. Някои искат да прехвърлят на президента вината за невъзможността да съставят правителство", отбеляза преподавателят по конституционно право.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.