Безпрецедентното покачване на цените на суровините през последната година няма да спре поне до средата на 2022 г. Очаква се сериозно поскъпване на стоките за крайните потребители след предоговарянето на договорите между големите търговски вериги и доставчиците в началото на годината. Като цяло регионът на Централна и Източна Европа се възстановява по-добре от останалата част на континента заради преместването на производства от Азия. Това са заключенията от проучване на "Кофас" за региона, който бяха представени от Пламен Димитров, управител на фирмата за България, в ефира на предаването "Бизнес старт" с водещ Живка Попатанасова.
"Очакваме цените да продължават да растат поне до средата на следващата година. До този момент не сме били свидетели на такъв рязък скок на цените на някои суровини и енергоносители, какъвто бе през последната година."
Производствените компании, особено тези с голямо потребление на електроенергия, усещат натиск както в цените на суровините и електроенергията, така и натиск за повишаване на заплатите.
"Това не може да се предаде автоматично на крайния потребител и доста компании изпитват сериозни затруднения в планирането повече от седмица напред. Виждаме компании, които включват и изключват машините си в зависимост кога могат да се доберат до малко по-евтин ток.", даде за пример гостът.
Основните фактори за инфлацията, която усеща населението, остават храните, електроенергията и транспорта, каза Димитров и допълни, че очаква голямо увеличение на цените на стоките в началото на следващата година.
"Повече от големите вериги се договарят със своите доставчици веднъж годишно в началото на годината и до този момент наблюдаваме дори изкуствено задържане на част от цените, защото доставчиците нямат право да предоговорят цените.", обясни той.
Официалната статистика сочи за повишение на цените от около 10%, но за България е поне 15% за последната година, каза Димитров. "Не очакваме нещо по-различно като тенденция поне до средата на 2022 г."
Димитров не се ангажира с прогноза за очакваното повишение на цените в началото на 2022 г., тъй като то ще зависи "от преговорите между магазини и доставчици".
ЦИЕ е на подобно ниво като България, но регионът се възстановява по-добре от Западна Европа от пандемията, тъй като част от производствата, които са били в Азия, са се преместили в процеса на съкращаване на веригите на доставки, каза Димитров.
Ритейл секторът ще трябва да се справи с увеличените цени и прехвърлянето им към крайните потребители, макар че до момента не са правени подобни действия, каза той. "В цялата икономика виждаме повишени обороти в сравнение с миналата година, но печалбата като абсолютна сума е по-малка."
Надяваме се да има успокоение на цените след средата на 2022 г, а и сега се наблюдават някакви корекции, каза Димитров.
Кои са най-засегнатите сектори, как се трансформират производствата заради повишените цени може да гледате във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.