"Трябва да е ясно, че не е достатъчно само предаването на съд на членовете на престъпни групи. Бизнесът, чрез който те умножават богатството си и добиват мощ и постепенна легализация, трябва да стане невъзможен", казва пред "Труд" главният прокурор.
Според Борис Велчев, за да стане възможно това е нужно и по-активното участие на данъчните, митническите органи, изобщо на всички контролни органи в държавата.
"Ако в МВР има проблеми, както беше доскоро, те неминуемо се отразяват на нашата работа", каза той.
По думите му всяка демотивация на колектива на МВР води до по-малко разкрити престъпления и от там до по-малко обвинения.
"Надявам се там скандалите да са в миналото и отново да заработим заедно".
Велчев е убеден, че новият министър на вътрешните работи Михаил Миков знае как да се преодолее кризата в МВР.
"Каквито и структурни промени да се направят те сами по себе си няма да променят един факт - усещането за ненаказуемост. Длъжни сме да дадем ясен сигнал за началото на необратим процес, свързан с решително, системно и професионално противодействие на организираната престъпност, не говоря за шумни и показни акции", казва Велчев.
Според него безусловно промените в МВР трябва да доведат и до повече контрол върху използването на СРС.
"Време е да се сложи край и на изтичането на информация", заявява главният прокурор.
Според него в България има силна организирана престъпност, която поражда сериозно безпокойство.
"Вероятно можем да я наречем и мафия, но наименованието едва ли е най-важно", допълва той.
Велчев е на мнение, че Национална следствена служба трябва да е самостоятелна и да разследва най-важните дела за обществото.
На въпрос какво е развитието на делата срещу Румен Петков и Ангел Александров, Велчев заявява, че са образувани три нови досъдебни производства , които имат за предмет изнасянето на класифицирана информация в услуга на контролирани лица.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.