Защо мълчаливо си затваряме очите за насилието, което ни залива всеки ден?
"Ние живеехме в един свят, който беше така построен, че богатството беше разпределено по начин, по който много хора се чувстваха излишни. Една огромна част от човечеството изведнъж, когато дойде Ковид-19, се затвори. Беше лишена от възможността да задоволява и най-елементарните си потребности. Този вирус изостри ситуацията. Винаги, когато се случи критична ситуация, изпъкват най-същностните черти на един човек", каза психологът Христо Монов в студиото на "Денят ON AIR".
"Има семейства в България, които цяла година спестяват, за да идат на почивка в Гърция. И сега, когато и тази възможност им е отнета, те започват да трупат в себе си желание за друг тип изява", допълни Монов.Колегата му Младен Владимиров сподели, че има нужда от реформа за грижата за психичното ни здраве.
"Последната случка, която стана в "Лагера", показа нещо, което в психологията се нарича "Синдром на лошия самарянин" - всички ние, натоварени да се грижим за подрастващите, мълчаливо си затваряме очите. Виждаме "Макс и Мориц", които около нас извършват бели, но понеже не са в нашия двор - ние си казваме: "Аз не бия моята жена, нищо, че някой бие своята в друг апартамент", подчерта психологът в ефира на Bulgaria ON AIR.
Според него сме станали толерантни към насилието.
По думите на Монов домашно насилие в някои страни е нараснало в пъти.
"Ние се оказахме неспособни за оня свят, в който живеехме - много контакти, динамика, кариера, пари. Има нужда от промяна в законодателството. И не с ожесточаване на наказанията, а със създаване на такива условия, в които тези, които са жертва, да имат къде да потърсят подкрепа. В последните 2 години имам 8 случая на мъже, които са жертва на домашно насилие", подчерта Монов.
Вижте видео с целия разговор.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.