"Въпросът със санкции винаги е бил противоречив. Зависи какви са санкциите, какво очаквате от тях и доколко санкциите може да разграничат наказанието на държавата и политическия елит и на това на обикновените хора. Сега виждаме и спортни санкции също. Санкциите са лесни понякога за въвеждане. Техният ефект обаче се появява доста по-късно", заяви ректорът на УНСС проф. Димитър Димитров в студиото на "Денят ON AIR".
А за блокирането на Русия от системата SWIFT той подчерта, че това са двустранни отношения.
"Когато кажете: "Аз прекратявам моите финансови отношения с Вас", а Вие ми доставяте някакви стоки - очевидно тези стоки няма да бъдат доставени. Светът е глобализиран и обвързан", уточни проф. Димитров пред Bulgaria ON AIR.
Ректорът на УНСС обърна внимание на това, че ЕС внася около 90 млрд. стоки от Русия, като голяма част от тях са петрол, газ.
"Около 30% от петрола и близо 40% от газта идват от Русия. Това са обмени за десетки милиарди евро. България е в още по-тежка ситуация, защото зависи повече от вноса на тези суровини от Русия", изтъкна гостът в студиото.
Той припомни, че в изявленията на ЕК е имало нюанси, че се търсят варианти да се разграничат плащанията, които са свързани с доставките на газ и петрол.
Какъв ще бъде ефектът за България - гледайте във видеото!
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.