Българската нормативна уредба може да се оптимизира, за да се приобщят медицински специалисти бежанци от Украйна. Това мнение изрази в интервю за БНР Красимир Грудев, председател на Сдружението на частните болници.
По думите му има много желаещи такива специалисти да работят в България.
„Първата и то немалка пречка е езиковата компетентност. Знанието на български език е необходимо за защита на правата и на пациентите, и на самите лекари, ако има неблагоприятен развой на лечението на пациентите. Това е нещото, от което трябва да се започне“, посочи той.
Според Грудев могат да се организират дори неформални езикови курсове, например в градове като Варна и Бургас, където от години живеят украинци, които знаят много добре български.
„Немалко лекари са завършили в Украйна включително – лекари, които са учили в тамошни медицински университети и впоследствие са признати техните дипломи на базата на приравнителни изпити в България и те практикуват“, отбеляза още Грудев.
Един от начините за контакт с реалната здравна система и в процеса на подготовка за официална работа в нея е украинските медицински специалисти да работят като болногледачи, макар това да е вид заобикаляне на закона, поясни Красимир Грудев.