Арестът на бившия премиер и лидер на ГЕРБ Бойко Борисов - кои са правните аспекти?
"Ако четете внимателно Наказателния кодекс, ще видите, че винаги, когато се образува досъдебно производство, освен ако извършителят не е явно видим, винаги се образува срещу неизвестен извършител и на по-късен етап в процеса се привлича извършителят. Нормално е първоначално онези лица, които са потенциално обвинени, да бъдат разпитани като свидетели. В този смисъл коректно МВР може да ги задържи до 24 часа", коментира преподавателят по конституционно право в СУ доц. Наталия Киселова в "Денят ON AIR".
Тя разясни, че прокуратурата е оповестила, че престъплението е изнудване и облага в особено големи размери.
"Две неща будят недоумение или могат да разколебаят юристите, когато проследяват хода на събитията. Първото е, че първоначално беше оповестено, че става дума за престъпления, които са в компетентността на Европейската прокуратура - злоупотреба с евросредства. Прессъобщението от сайта на МВР беше свалено. Второто е, че не беше пуснат снощи веднага, когато е пристигнал адвокатът на господин Борисов", обясни доц. Киселова пред Bulgaria ON AIR.
Гостът поясни, че неотложността е похват, който започна много да се използва след 2009 година. По този начин се търси бързина и изненада. Доц. Киселова изтъкна, че тук е търсен ефектът на изненадата.
"Лицата бяха задържани щадящо, защото не се виждат белезници. Също така не се снима в унизителни пози. В този смисъл съвсем коректно беше изведен господин Борисов, а за другите дори нямаме кадри как изглежда отвеждането. Сравнително по правилата е", каза преподавателят по конституционно право.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.