В България козметичният бранш също търпи загуби заради конфликта Украйна. За някои от фирмите в сектора износът е намален с до 20-30% в последния месец. В същото време обаче, именно в тази област много от бежанците, дошли в България, могат да се реализират успешно. И родни фирми вече заявиха желание да предложат обучение и работа в сферата на козметиката.
Близо 20 големи козметични компании в България работят с Русия и Украйна, за някои от тях това са основни пазари и от началото на войната стокооборотът им рязко е намалял, съобщи БНТ.
"Предвид факта, че предстои една девалвация на рублата, една невъзможност за разплащане и събираемост на вземанията, износ на козметични продукти от 24 февруари не е извършван", заяви Гергана Андреева, изпълнителен директор на Българска национална асоциация етерични масла, парфюмерия и козметика.
За разлика от тежката индустрия, производството в козметиката към момента не е затруднено."Нямаме в момента сериозни затруднения по отношение на доставките, но ние работим предимно със суровини и материали от Европа и по тази причина нямаме проблеми - икономически правим всякакви анализи и проекти, които да могат да работят, но тази война наистина трябва да спре", допълни Емилия Динкова, управител на козметична компания.
В знак на съпричастност с Украйна, фирми от бранша вече помагат на хората, избягали от войната.
"Като фирма съм обявила свободни работни места, ако някой желае. Освен това ние можем да предоставим и обучение", добави Емилия Динкова.
Олга няма да се възползва от възможността да се учи, защото вече има богат опит в тази сфера.
"Около 10 години съм работила именно с козметика, ако си намеря работа в тази сфера бих била щастлива, защото това ми доставя удоволствие", каза още Олга Брус.
Брус не крие, че харесва родните козметични продукти още преди да дойде в България. И сега с нетърпение очаква да работи с тях, особено с тези, в чийто състав има рози и лавандула.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.