За да се случи дигиталната трансформация, трябва организациите да инвестират страшно много в подготовката на своите кадри. Хората трябва да се чувстват комфортно с новите технологии. А технологичните фирми и консултантските компании, които ги внедряват, трябва да се научат да разбират повече от бизнеса и процесите на своите клиенти, за да може да се случи трансформацията по правилния начин. Това каза Светослав Спасов, изпълнителен директор на KPMG IT Service, в предаването "Бизнес старт" на Bloomberg TV Bulgaria с водеща Живка Попатанасова.
Спасов гостува в предаването по повод на предстоящото събитие C3 Global Cloud Skills, което ще се проведе на 20 април 2022 година. Това е най-голямото събитие в календара на международната Асоциация на водещите трейнинг организации и в него се очаква да се включат над 500 водещи бизнес лидери, партньори и експерти от цял свят.
"Едни от най-атрактивните професионалисти на бъдещето ще бъдат хората, които имат от една страна опит и бизнес познания в даден сектор, а от друга страна - технологични умения, за да могат да внедряват нови решения. Това и в момента е един от основните критерии за подбор на нови кадри в организациите. Всички технологични компании имат нужда от хора, които са адаптивни, които имат желание постоянно да учат нови неща, да помагат да се развиват нови бизнес предложения и нови продукт".
Една компания, за да изгради култура на учене, е необходимо това да стане част от бизнес стратегията, да се заделят необходимите средства за инвестиции и да се работи много с мениджмънт екипа, както на висше, така и на средно ниво, за да може тази култура да се спусне и да се изгради и в самите екипи, подчерта гостът.
Като изключително важно гостът подчерта намирането на пресечна точка между бизнес нуждите на организацията и желанието за развитие на самите хора.
Повечето IT компании в България вече се ориентират към изграждане на такава култура в организациите си, каза Спасов. "Не мисля, че има друг начин, защото IT бизнесът се развива с такива темпове, че компаниите не просто трябва да наваксват, а да са винаги на ръба на технологичните иновации".
"Скоростта на промените в съвременния свят на технологиите е толкова голяма, че е невъзможно един професионалист да си позволи да пропусне няколко години, без да инвестира време в обучение и сертификация, за да продължи да работи като консултант, IT специалист, архитект и т.н.", допълни гостът.
Пандемията изигра сериозна роля в преминаването към отдалечена работа, вече се вижда желание за завръщане в офисите, да се увеличат социалните контакти и за пръв път виждаме обратната вълна - идване в офиса и организиране на срещи и събития.
"Никога няма да се върнем към предишната работа изцяло от офиса, но към момента сигналът е доста позитивен", смята Спасов.
Изключително важно, включително и за психичното здраве на хората, е да се избегне изолирането и социалното дистанциране, заяви Спасов. "Всички видяхме дълготрайните ефекти от изолацията и работата за продължително време от вкъщи. Искаме не толкова да върнем принудително хората в офиса, отколкото да създадем причини и мотивация те сами да пожелаят да се върнат, но виждаме по-скоро бъдеще в хибридния модел, при който те сами да избират в кои дни да работят от вкъщи и в кои от офиса. Но дните, в които те работят от офиса, трябва да са добре планирани, за да има нужда и смисъл за тях да присъстват", каза още гостът.
Според него в IT сектора хибридният начин на работа няма да изчезне, а ще се наложи. Важна е свободата на хората да избират от къде биха искали да работят, спрямо това къде се чувстват най-продуктивни. Това ще е бъдещето.
Вижте целия коментар във видеото на Bloomberg TV Bulgaria
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.