Британският "Файненшъл Таймс" публикува обширен материал със заглавие „На границата на ЕС: Как България се бори с организираната престъпност“.
В статията се припомня убийството на писателя Георги Стоев, донесло сериозни главоболия за правителството, което се опитва да убеди ЕС, че се вземат мерки срещу организираната престъпност и ширещата се корупция.
Случаят с България повдига въпроси за цялостното разширяване на ЕС на изток. Според скептиците, ако настоящите членки не могат да покрият стандартите на блока, тогава ЕС трябва да преосмисли планираното присъединяване на други държави от бивша Югославия и Турция.
Двете най-чувствителни области за България и Румъния остават правосъдието и вътрешните работи.
През февруари Европейската комисия разкритикува и двете страни заради корупцията и специално България за организираната престъпност, пише изданието.
Сега Букурещ и София работят усърдно да подобрят законодателството и администрацията преди ЕК да публикува окончателния си мониторингов доклад през следващия месец.
Според данните на ООН обаче общото ниво на престъпност в България не е по-високо от това в останалите членки на ЕС.
Но организираната престъпност прониква дълбоко в ежедневния живот чрез сива икономика, която доставя всичко – от кокаин до строителни материали, освободени от ДДС. Около 30% от горивото по бензиностанциите идва незаконно от безмитни източници, твърди Българската асоциация за газ и петрол.
Дебеловрати мъже с къси прически, описващи себе си като „бизнесмени“ карат първокласни автомобили из София и прекарват нощите си в клубове с имена като Sin City /Град на греха/, пише автора на материала, според когото в основата на всички проблеми лежи трудния преход от комунизма.
С развитието и модернизирането на страната в ЕС, българите ще искат все по-високи стандарти в своето ежедневие. Дали ще ги получат е друг въпрос. Опитът с разкъсваната от корупция и престъпления южна Италия показва, че няма автоматична връзка между членството в ЕС и прозрачното общество, завършва "Файненшъл Таймс".