300 000 пациенти не са получили необходимата им медицинска помощ в лечебното заведение, в което са постъпили, и след това се е наложили отново да постъпват в болница.
Това сочат данните за 2007 година на Националната здравно осигурителна каса, съобщи пред Дарик радио д-р Сашка Рускова, директор на Дирекция „Болнична помощ” в касата.
Значителна част от хоспитализациите на пациенти не са нужни и са инициирани от лечебното заведение, с цел по-големи приходи, обясни д-р Рускова. В повечето такива случаи е предписана най-скъпата клинична пътека, а пациентът е можел да получи необходимото лечение в доболничната помощ.
През месец април тази година касата е наложила 783 000 лева глоби на лечебните заведения за отчитане на услуги, които не са извършени.
Едни от най-честите нарушения през 2007 година са дублиране на случаи със сродни клинични пътеки в рамките на 30 календарни дни.
Експертите дадоха пример с дете под 18 години, което е прието в болница осем пъти в рамките на една година, а досието му не е предполагало такова интензивно лечение.
От касата предупредиха, че пациента не трябва да доплаща за допълнителен престой в лечебното заведение, ако състоянието му го налага. Данните сочат, че ВИП-стаята е най-често използваната услуга от пациентите, следвана от избор на лекар.