Идеята за реформа в Антикорупционната комисия остава, а за неин шеф са номинирани Бойко Рашков и следователят Бойко Атанасов, който е кандидат на "Възраждане".
"Реформа е необходима, резултатите на КПКОНПИ не са задоволителни нито по отношение на корупцията, нито с отнемането на незаконно придобитото имущество. През последните годни се натрупаха доста притеснителни практики, които говорят за това, че има системни недостатъци на нормативната уредба, които я правят рискова. Трябва да се фокусираме върху новата Антикорупционна комисия, но и внимателно да следим другия закон, който урежда отнемането на незаконно придобитото имущество", коментира преподавателят по европейско право в Софийския университет доц. Христо Христев в студиото на "България сутрин".
Той определи като "правилна стъпка" разделянето на функциите на КПКОНПИ на две.
"Новата комисия няма как да се превърне във втора прокуратура. Тя ще остане в разследването, подчинена на прокуратурата. Повдигането и поддържането на обвинения е в ръцете на прокуратурата по Конституция", уточни юристът пред Bulgaria ON AIR.Промени са необходими, категоричен беше в студиото и Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията.
"Дебатът е силно политизиран върху ръководството и състава на комисията. Не се говори толкова за това какви правомощия ще има, как ще бъде контролирана. За последните 6 месеца видяхме доста сериозни слабости по отношение на избиране на ключови длъжности в държавата", заяви Марков.
"Създаването на комисията по начин, по който е силно зависима от НС, е пропуск. При въпроса "кой ще бъде шеф на шефа" отново виждаме силна политизация на поста. С издигането на Бойко Рашков се залита в посока силно оцветени политически фигури, което е грешка. Става въпрос за комисия със силни правомощия, трябват хора с безупречен авторитет. В законопроекта се споменава политически неутралитет, Бойко Рашков едва ли покрива тази дефиниция", заяви Марков.
И доц. Христев посочи като един от пороците на действащата нормативна уредба политическата предопределеност на комисията.
А паралелно с реформата на Антикорупционната комисия трябва да се мисли и за тази в прокуратурата.
"Трябва да се търсят решения. Не трябва да оставяме встрани централния въпрос - как работи прокуратурата. Каквито и органи да създаваме, докато не решим проблемите в работата на прокуратурата, няма да има чувствителен резултат в противодействието на корупцията и борбата с организираната престъпност", убеден е доц. Христев.
Гледайте целия разговор във видеото.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.