"Политическата корупция в България остава ненаказуема , като е налице повишение на обществената търпимост към нея", заяви Евгени Трифонов от Върховната касационна прокуратура /ВКП/.
По време на кръгла маса, на която магистрати обсъждаха корупционните практики по високите етажи на властта, стана ясно, че със 74 на сто са намалели делата за корупция, като през 2007 г. те са 512, а през 2006 г. са били 1947.
Според Николай Дърновски от Върховния касационен съд има бавене на дела.
По думите му едва сега се гледат дела от 1994 – 1996 г. и тези, които тогава били задържани, сега са новите бизнесмени, които считат себе си за невинни.
"Бавенето на тези дела е поради трудности в разследването, трудности около квалификацията и тези дела вървят трудно", каза Дърновски.
В отговор на въпрос какъв е проблемът с големите риби, които не се разследват, Дърновски отвърна:Това са големите пари! Да сте видели някой осъден от тях да е дошъл до нас?. С
Според Дърновски, понякога в България нормативните актове се правят, за да се узаконят корупционните практики.
По думите му по случая със задържаните митничари на ГКПП Калотина се е "вдигнала голяма гюрултия".
"Няма нужда да казвам, че митничарите масово взимат пари. Не искам да ги обидя, но те ни казват, че трудно ще установим това, защото знаят къде са камерите и откъде ги наблюдават", подчерта магистратът.
Прокуратурата наблюдава общо 23 досъдебни производства за престъпления, свързани с еврофондовете.
В съда са внесени 5 прокурорски акта срещу 5 лица.