IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

"Газпром" се превърна от търговско дружество в геополитическо оръжие

Русия не е надежден източник на газ в момента, смята Милен Керемедчиев

"Газпром" се превърна от търговско дружество в геополитическо оръжие

Европейските страни усилено търсят алтернативи на руски газ. Какви са възможностите пред България?

През последните месеци "Газпром" е превърнат от едно нормално търговско дружество в геополитическо оръжие в ръцете на Кремъл, което стреля срещу страните от ЕС. Заради това ми се струва абсурдно да бъде сключен нов дългосрочен договор с "Газпром", заяви енергийният експерт Пламен Димитров в ефира на "България сутрин".

На същото мнение е и бившият зам.-министър на външните работи Милен Керемедчиев.

"Не смятам, че Русия и "Газпром" са надежден източник на газ в момента. Федерацията пряко ще се намеси в изборите в България чрез газовите доставки", подчерта той.

По думите на Димитров следващият голям катаклизъм, който може да предизвика проблеми за България, е ако "Газпром" спре доставките за Гърция.

"Дългосрочните договори са хубави, но трябва да се знае, че нито един от тях, сключен през този или следващия месец, не може да предвижда доставки, които да започнат още през тази зима", каза той. Според него има голяма вероятност, ако разговорите с "Газпром" бъдат подновени, Русия да поиска да бъде подписан нов договор.  
"Не запасите са до септември, а договорените количества. Запасите са това, което имаме в Чирен. За първия танкер, който трябва да дойде през октомври, има слот за разтоварване в Гърция, но за следващите шест танкера тепърва трябва да се договаря как да бъде получен", поясни експертът.

"Договорените танкери са закърпване на положението. Видя се, че дългосрочните договори са по-изгодни от спотовете", категоричен бе Керемедчиев.

Според енергийния експерт страната ни "трябва да гледа към Турция, защото можем да консумираме всичките им възможности за получаване на руски, азербайджански и ирански втечнен газ".

"Там трябва да се действа на политическо ниво - да се търси договорка за използване на турски терминали за внос в България, а също и да се използва преносната мрежа на турската държавна компания", поясни Димитров за Bulgaria ON AIR.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата