Френски търговци замразяват цените на около 100 продукта заради високата инфлация в страната. Към момента у нас тя надхвърля 17%.
В подобна ситуация най-важно е как ще бъдат компенсирани засегнатите потребители. В случая става дума за две групи - пенсионерите и тези, които разчитат на социални помощи. Държавата е най-тромава като механизъм, затова даваме сигнал от рано и чрез измерване на покупателната способност се вижда колко са засегнати хората. Те могат да бъде компенсирани с всички индексации, които в последно време предизвикаха политически дебати. Това заяви председателят на Асоциация "Активни потребители" Богомил Николов.
Към момента 61 на сто от потребителите посочват в анкетата на Bulgaria ON AIR, че се справят с поскъпването с все повече лишения и ограничаване на разходите.
"Резултатите не ме изненадват, но трябва да разделим лишенията и ограниченията. Всяко едно домакинство има резерви, с които да намали разходите си, без да изпитва лишения", поясни гостът.
По думите му се наблюдават две основни сфери, за които българите имат сериозни резерви - енергийната ефективност и изхвърлянето на храна.
"Изследвания сочат, че изхвърляме 1/3 от храната, която купуваме. Ако човек пазарува по-организирано, ще може да спести 20% от това, което дава за храна", констатира Николов.
Според него, ако се научим да бъдем по-рационални, можем да спестяваме и между 10-20% от годишните си разходи за енергия.
Николов даде няколко съвета как бихме могли да намалим потреблението на електричество у дома - смяна на старите крушки с енергоспестяващи, изключване от системата на уреди, които не използваме в момента.
"Може да си купим и да си сложим фолио зад радиаторите. Понякога праговете на вратите също имат големи разстояния - това лесно би могло да се коригира. Много малко хора си спират водата, докато си мият зъбите", допълни председателят на "Активни потребители".
"Най-значително е поскъпването при енергията, ще го усетим зимата. При стоките то се наблюдава при бързооборотните, които купуваме всеки ден", каза той пред Bulgaria ON AIR.
Николов е на мнение, че българинът най-вероятно е склонен да се откаже от месо, а също и от някои по-скъпи и екзотични зеленчуци.
"Освен стоките, хората намаляват и услугите", категоричен бе той, като даде пример, че ако през миналата година сме били на почивка за 10 дни, през тази ваканцията ни ще бъде 7-дневна.
Във връзка със съмненията за злоупотреби по бензиностанциите с прилагането на отстъпката от 25 стотинки за литър гориво, Николов отбеляза, че за пръв път държавата открива нередност, а не потребителите.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.