IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Компенсации за изпуснати полети

Коментар на експерт

Снимка: БГНЕС/EPA

Снимка: БГНЕС/EPA

С почти 50% е нараснал броят на жалбите и запитванията, свързани с въздушния превоз, спрямо миналата година, съобщават за Радио Варна от Европейския потребителски център

. Основната част от жалбите са за забавени или отложени полети, уточни директорът на центъра Соня Спасова, съобщи БНР.

„Преди пътниците да се свържат с нас е необходимо да потърсят авиокомпанията. Ако оттам не им отговорят, тогава могат да се обърнат към ЕПЦ, чиито услуги са напълно безплатни.”

Ако полетът изобщо не бъде изпълнен, пътникът има право да получи сумата за неизползвания билет. Законодателството определя срок от седем дни за възстановяване на сумата. Когато полетът не е осъществен по вина на авиокомпанията, се дължи фиксирана компенсация за всеки пътник.  „До 1500 км , колкото е най-масовото пътуване в рамките на Европейския съюз, обезщетението е 250 евро, между 1500 км и 3500 км – 400 евро, а над 3500 км - 600 евро.”

Спасова уточни, че трябва да се пазят бордни карти и билети. Ако установим, че полетът закъснява с 3-4 часа, е нужно да снимаме информационното табло за доказателство. Авиокомпаниите са длъжни да осигурят т.нар. грижи /храна и напитки/в случай, че след повече от 2 часа престой на летището, самолетът ни все още не е излетял. При по-голямо закъснение може да се наложи да се осигури и нощувка. Ако платим тези разходи със собствени средства, да пазим касовите бележки, съветва Спасова.

Някои летища обявиха, че ще приемат оплаквания, свързани с компенсации заради бавно обслужване, довело до изпускане на полета от техните пасажери, обясни Спасова.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата