България е на пето място в Европа по трафик на хора. Над 12 000 нелегални мигранти са заловени през първите 9 месеца на годината, показва статистиката на МВР.
"Нелегалната миграция и трафикът на хора са различни неща. Едното е нелегално преминаване на границата, трафикът на хора е престъпление срещу личността и е с акцент върху експлоатацията на хора", посочи разликите първият вицепрезидент на експертната група за борба с трафик на хора Антоанета Василева в студиото на "България сутрин".
Гостът уточни, че преминаващите незаконно бежанци са една от рисковите групи за експлоатация. Този тип престъпления са се увеличили особено много след 2015 г. заради войната в Сирия.
"Каналджиите започнаха да бъдат трафиканти, започнаха да експлоатират хора, за да са печелят повече пари. Щом на българо-турската граница му свършат парите и му поискат още 3 000 евро, те му поставят условие да го експлоатират като премине, за да се издължи", каза Василева.
Пред Bulgaria ON AIR тя посочи и най-честите форми на експлоатация - просия, сексуални услуги, принудително извършване на престъпления като пренасяне на дрога.
"Просията е много сериозен вид експлоатация, от която страдат и деца. Наказанията трябва да бъдат тежки. Проблемът е, че има малко осъдени и повечето са с с условни присъди", добави гостът.
Данните показват, че през последните години жени и деца в България най-често са жертва на трафик.
"Много близко ги следва групата на мъжете, които основно са трудово експлоатирани. Голям брой жени са принуждавани да родят в Гърция, това е трафик на бременни жени с цел продажба на бебетата им там", каза още Василева.
Тя добави, че трафикантите печелят повече от каналджиите, защото експлоатират дългосрочно жертвите си. И посъветва хората да не се изкушават от обяви за работа в чужбина, обещаващи добри пари, без изискване за квалификация и владеене на език.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.