Хомосексуалистите са приемани като врагове на обществото, на морала и на демографския прираст в Балгария, сочи изследване на "Галъп интернешънъл", поръчано от вестник "Класа"
Изключително силна степен на нетърпимост показват българите към хората с различна сексуална ориентация.
Попитани да дадат оценка от 1 до 10 (където 1 е "много дискомфортно", а 10 – "напълно комфортно") на това доколко биха се чувствали комфортно, ако имат гей или лесбийка за съсед, българите дават оценка средно 5.3.
Това звучи като балансирано мнение, но ако погледнем другите европейски страни, излиза, че ние се чувстваме най-дискомфортно от съседството си с хора с различна сексуална ориентация. След нас е единствено Румъния.
Средната оценка, дадена по този показател от всички граждани на ЕС, е 7.9.
Някои страни като Швеция, Холандия и Дания стигат до пълна толерантност към хомосексуалистите.
Когато става въпрос за участие на гейове в управлението, общественото мнение у нас става дори още по-нетолерантно.
Попитани доколко биха приели човек с различна сексуална ориентация да заема най-високия политически пост в страната (президент), оценката на сънародниците ни спада още повече – 3.9.
Средно 7 от 10 е приемствеността на европейците, хомосексуалист да е на най-високия политически пост в техните държави.
На фона на тези данни, българите са убедени, че дискриминация към хората с различна сексуална ориентация на практика няма!
Общественото мнение у нас е склонно да смята, че различната сексуална ориентация е в най-добрия случай глезотия: ако някой е гей, това е, за да привлича внимание и за да се прави на интересен, а в най-лошия – тежка болест, опасна за другите.