Има повишаване на агресията в училищата и като цяло феноменът е в процес на ескалация, заяви днес във Варна Христофор Зюмбюлски, представител на фондация “SOS семейства в риск”. Сред учениците агресията е нормален модел на поведение, допълни той.
С оглед на негативното обстоятелство, че агресията се разраства, фондацията, Областна дирекция полиция, Държавната агенция за младежта и спорта, Дирекция “Младежки дейности и спорт” към Община Варна организират кампания под надслов “Да спрем агресията” по повод Международния ден на младежта 12 август.
Цялостната идея на събитието е организирана около разпознаването от младите хора на конструктивни модели за справяне с агресивността – спорт, музика, театър, общуване. Организаторите на инициативата твърдят, че чрез доказаното партньорство между местна власт, граждански сектор и медии ще се засвидетелства обща загриженост за преодоляване на разрастващата се агресивност сред младежите.
Те коментират още, че посредством партньорството ще се демонстрира и контра – модел на агресията- добро сътрудничество, комуникация и хармоничност в отношенията.
Кампанията ще стартира на 7 август с форум театър по проблемите на дискриминацията и сексуалното насилие на работното място, като в постановката ще вземат участие двама професионални актьори и двама действащи юристи, уточни Христофор Зюмбюлски. Финалът на инициативата ще е на 12 август и ще се състои в публична изява в Морската градина, съдържаща музикално-артистична програма, изненади и забавление за публиката.
Представителят на фондация “SOS семейства в риск” коментира, че в тяхната организация работят с пострадали от насилие от 1998 г. Само за Варна през миналата година са регистрирани около 300 случая, но действителната им бройка най-вероятно е по-голяма,сподели Зюмбюлски, защото не всички споделят за претърпяното насилие и като цяло обръщаемостта по въпроса към компетентни институции е слаба.
Повечето хора още считат, че семейното насилие трябва да си остане там, откъдето е произлязло и да не се коментира извън средата си на възникване, допълни представителят на фондацията, а това е проблем който води до рецидиви и липса на възможност да се помогне, защото когато някой е в такъв риск, трябва да се изведе от средата на насилие.
Решителността на жертвата да промени ситуацията в своя полза е от основно значение, категоричен бе Зюмбюлски. Той съобщи, че предстои откриването на кризисен център за пострадали от домашно насилие в ДКЦ Владиславово, който ще е с капацитет около 10 места.
Финансирането на центъра вече е осигурено, а идеята е това звено да се превърне в устойчива структура. Там ще работят психолози и социални работници, които ще оказват специализирана подкрепа на пострадалите от домашно насилие.
Месечната издръжка на заведението ще е около няколко хиляди евро, прогнозира Христофор Зюмбюлски. С откриването на кризисния център се очаква да заработи и денонощен телефон за потърпевши, тъй като настоящият за връзка със специалист от SOS е активен от 9 до 17,30 през деня.
Интензивността на сигналите средно за първото шестмесечие на тази година е по 1 - 2 дневно. От ОДП в морската столица коментираха, че относителната бройка на подадени при тях сигнали за домашно насилие е 2 - 3 седмично за градските райони.
Когато полицаите се отзовават на обаждане, ако няма престъпление от общ характер, не могат да предприемат мерки без молба от страна на жертвата.
В Закона за домашното насилие е предвидена и “незабавна защита на жертвата”. За такива мерки обаче се разпорежда съда. Христофор
Зюмбюлски коментира още, че засега не е предвидено да се работи с агресора, защото той е от друга целева група и макар че не е изключено този субект също да се нуждае от специализирана помощ, усилията на фондацията са насочени към подкрепа на жертвите и изготвяне на превенционни програми.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.