Проблемите в общуването и приятелството най-често мотивират децата и техните близки да се обаждат на горещата телефонна линия "Триадица", съобщи на пресконференция днес психологът Юри Кацаров, цитиран от БТА.
Родителите нямат достатъчно време и не винаги разполагат с умения да помагат на децата да се справят с трудностите на порастването, характерни за обществото през последните 15 години, добави той.
Децата и младежите запазват анонимност при общуването по телефона с психолози и така са склонни да споделят проблеми при отхвърлянето им от съученици или приятели или за преживяно насилие, е мнението на Ирена Димитрова, психолог в 22-ро училище в столицата и доброволец на горещата линия.
Горещата телефонна линия е създадена на 2 април 2001 г., като доброволци - психолози и педагози, отговарят на обажданията всеки делничен ден от 8.00 до 20.00 часа. За 4 години са регистрирани 7 049 обаждания на деца от 5 до 18 години, родители, учители, съседи на деца в риск и др. Най-честите проблеми, които се заявяват, са в сферата на общуването, семейството, насилието, училището, приятелството, самотата.
Съотношението на обаждащите се по пол е 3:2 в полза на жените, а близо 8,4% от потърсилите консултация са от селища извън София.
Психолозите, които са ангажирани с линията и с консултативния кабинет към столичния район "Триадица", са предотвратили в ранен етап 17 опита за самоубийство на непълнолетни и са осуетили усложнения в 7 случая, в които родители са застрашавали с действията си здравето и живота на своите деца.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.