Преди ден парламентът задължи Министерския съвет да предоговори Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) с Европейската комисия в частта "Енергетика". Какво следва от това и има ли бъдеще за въглищните централи у нас?
"Абсолютно правилно решение, има обществен консенсус по този въпрос. Много се промени обстановката спрямо времето, в което е договаряно това намерение. Обществеността научи постфактум, това намерение е много екстремно. Би следвало в годините след 2025 г. да произвеждаме от въглища 13,5 тераватчаса по-малко, отколкото сме произвели миналата година. Това са огромни пари, които ще предизвикат дефицити на финанси и енергия", коментира председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България (АИКБ) Васил Велев в "България сутрин".
По думите му в момента въглищните централи печелят добре и не са субсидирани. "Ясно е, че има недостиг на енергия в ЕС и няма бързо да се справим с енергийната криза, затова трябва да се предоговорят срокове", категоричен е Велев."Всичко това непременно трябва да го направим. При ситуацията, която е днес, по-добре да не го изпълняваме този План и да не се вземат тези пари, отколкото да се вземат и да си убием икономиката", подчерта председателят на АИКБ пред Bulgaria ON AIR.
Васил Велев отбеляза, че енергията от възобновяеми източници е много по-евтина, а във времето въглщниците централи ще отпаднат по чисто икономически причини. Целите не се променят, те ще се изпълнят в дългосрочен план, но трябва графикът да се промени, посочи гостът.
По думите му инвестициите са много важни, тъй като в последните години се свиха още повече.
"ПВУ е много добра възможност за подкрепа на тези инвестиции. Взетото от НС решение, с което задължава МС да извърши определени действия, също ще допринесе", каза още Васил Велев.
Гледайте целия разговор във видеото
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.