Езиковата бариера за украинските бежанци е сериозна пречка. Но все пак – кой е правилният подход за тези хора и как обучението спомага тяхната интеграция?
"За нас като общество, може би, е много важно ние да не се грижим за това на тези хора да им се дадат основни стоки или услуги, а да ги интегрираме към нашето общество, защото така те няма да тежат на нас, ние не сме кой знае колко богата държава и от друга страна ще им даде шанс за достойно развитие, а това е по-важно от всичко останало", коментира пред Bulgaria ON AIR Невяна Филева от Обучително-интеграционния център "Интегрико".
По думите ѝ именно образованието и уменията са това, което отваря вратите пред тези хора.
"Те могат да бъдат бежанци в първите дни след началото на войната, до месец - два. Оттам нататък те трябва да започнат да се грижат за себе си, да живеят достойно и да градят нов дом. Нов дом се гради с финансови възможности, които също трудно се осигуряват, както и с възможност за работа и достоен живот. Езикът и езиковите познания ще бъдат това, което може да им отвори вратите към достоен живот", изтъкна Филева.
Финансиран от Фонд "Убежище, миграция и интеграция" 2014-2020, разговорът е е част от проект "Толерантно общество – основа за интеграция на граждани на трети държави".
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.