Комисията за енергийно и водно регулиране утвърди цена на природния газ за м. март в размер на 106,74 /MWh, без цени за достъп, пренос, акциз и ДДС. На тази цена „Булгаргаз“ ЕАД ще продава природен газ на крайните снабдители и на лица, на които е издадена лицензия за производство и пренос на топлинна енергия, съобщиха от Комисията.
В утвърдената цена на природния газ са включени компонента цена на природния газ на вход на газопреносните мрежи, компонента за дейността „обществена доставка“ по чл. 17, ал. 7 от НРЦПГ и компонента за компенсиране на разходи по чл. 11а, ал. 2 от НРЦПГ, покриваща разходите на "Булгаргаз" ЕАД за съхранение на количества в газохранилището в „Чирен“, в изпълнение на задължения по Плана за действие при извънредни ситуации.
Комисията утвърди цената след извършен анализ на внесените днес от „Булгаргаз“ ЕАД актуални данни и документи, в които са посочени цените на отделните доставчици и размера на техните количества в общия микс. Регулаторът установи, че общото прогнозно количество за вътрешния пазар е осигурено от няколко различни източника за доставка.
В ценовия микс е включено цялото договорено количество азерски природен газ, доставян по интерконектора „България - Гърция“/IGB/ на цени, съгласно действащия дългосрочен договор с Азербайджан. Тези количества покриват 33,54 % от потреблението на страната и имат ключово значение за постигане на благоприятни цени на синьото гориво.
След организиране на тръжна процедура за цялата 2023 г., „Булгаргаз“ е сключил за м. март два договора за доставка на втечнен природен газ (ВПГ) с търговци от региона. Договорите са сключени след извършена комплексна оценка на всички подадени в тръжната процедура оферти, при изисквания за минимална доставна цена и предложен начин на плащане.
В ценовия микс за месеца общественият доставчик е включил и количества природен газ от добив от ПГХ „Чирен“.
С осигурените количества природен газ за м. март се покриват ангажиментите на обществения доставчик към крайните снабдители и топлофикационните дружества, както и количествата по двустранните договори с индустриални клиенти
Утвърдената цена за м.март от 106,74 лв./MWh е с над 14% по-ниска от цената за м. февруари, която беше в размер на 124,34 лв./MWh. Основен фактор за това е намалението на борсовите индекси на международните газови пазари, в резултат на мекото време и високата запълняемост на европейските газови хранилища. Поради намаленото прогнозно потребление на природен газ за м. март „Булгаргаз“ е включил в ценовия микс по-малки количества от добив от хранилището в Чирен, в сравнение с предварително планираните. Снижаването на борсовите котировки през м. февруари е дало възможност на обществения доставчик да продължи виртуално да нагнетява природен газ на значително по-ниски цени, което оптимизира ценовите равнища на съхраняваните количества. В резултат на това е намалена цената на синьото гориво от Чирен, което е ценообразуващ елемент в общия микс, и е постигнато снижаване на крайната цена за м. март.
„Продължаващото намаление на цената на природния газ е много благоприятен фактор за топлофикационните дружества, индустрията и крайните потребители. България и Европейският съюз се справиха отлично след спиране на доставките от „Газпром“ - пазарните тенденции показват, че не се оправдаха апокалиптичните сценарии за мрак и студ при липсата на такива доставки и предишните екстремно високи цени на газа остават в историята“, заяви председателят на КЕВР доц. Иван Иванов на проведеното открито заседание на 23.02.2023 г.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.