Сериозни критики получи България от Държавният департамент на Съединените щати в доклада за страната ни за 2022 година. Сред проблемите са посочени незаконни арести, проблеми с малцинствата и медийната свобода.
"Докладът казва, че имаме още много работа, както и че борбата с корупцията не е еднократен акт и не се олицетворява с една политическа промяна, а изисква ежедневни усилия от цялото общество, всички власти, които участват в тази реализация - законодателна, съдебна, изпълнителна. Струва ми се, че от речта на президента имаме заявка за лидиране на този процес от негова страна, с преразпределяне на отговорността в посока към съдебната власт в лицето на Министерството на правосъдието. От друга страна той направи конкретни послания към законодателната власт, като каза какво приоритетно следва да бъде прието след формирането на новия парламент", заяви бившият шеф по сигурността на информацията Цвета Маркова в студиото на "България сутрин".
По думите на Димитър Марков от Центъра за изследване на демокрацията докладът е толкова политически, колкото е бил и всеки предходен.
"Това не е инцидентен доклад, той излиза всяка година. Не е случайно, че излиза сега, защото той всяка година излиза по това време. Фактът, че ние в България влязохме в един цикъл от избори, в който всеки един доклад, който се публикува, винаги съвпада с предизборната кампания или с опитите за сформиране на правителство, е съвпадение", каза той.И поясни, че този доклад не е само за България.
"Държавният департамент прави доклади и такава оценка на почти 200 страни в света. И да, разбира се, той има политически характер, доколкото препоръките, изводите имат политически оттенък, но не бива да се бърка с това, че той има вътрешно-политически характер по отношение на България конкретно, тъй като това са едни констатации и препоръки. Те са обвързани с ангажимент за подкрепа, включително финансова помощ", допълни Марков.
Цвета Маркова не смята, че това е намеса във вътрешната ни политика.
"Аз го възприемам като външна обективна оценка на процеси, които протичат реално в нашето общество. Всеки един от нас има своето лично отношение към този проблем и едва ли има някой, който би могъл да отрече необходимостта от продължаващи усилия в тази посока", коментира още тя пред телевизия Bulgaria ON AIR.
Според Димитър Марков липсва воля за промяна. Според него докладът посочва няколко неща, които ние си ги знаем.
"Те са обект на оценка от редица други международни институции, неправителствени организации, включително и от нашата организация. Става въпрос за нарушение на правата на човека, свързани с малцинствата. Това не е ново, ясно е, че България има сериозни трудности с интеграцията и че те са често обект на неравно третиране - мигрантите, представителите на LGBT общността, представителите на ромската общност, това са групи, на които България е длъжник", поясни Марков.
Той е на мнение, че трябва по-добро взаимодействие между институциите.
В доклада се казва още, че у нас се шири безнаказаност:
Вижте още във видеото