IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Не ценим здравето и живота - едва под 5% от БВП е за здравеопазване

Трябва да се насочат повече средства в сектора

Не ценим здравето и живота - едва под 5% от БВП е за здравеопазване

45% от българите доплащат за здравни услуги, което означава, че почти всеки втори е със здравни разходи, а това за него е бреме.

"Възможностите за получаване на здравни услуги нарастват в целия свят, включително и в България, през най-различни иновации, които се използват в медицината, през нови технологии. Всичко това води до по-големи разходи", каза бившият директор на "Пирогов" доц. Спас Спасков в ефира на "България сутрин".

Вреда би било, ако не можем да получим тези услуги, изтъкна той и допълни, че трябва да се търсят различни пътища. "Ние никога няма да бъдем доволни от качеството на това, което получаваме. Младите лекари, които излизат от МУ, биха могли да бъдат ползвани в системата много по-рационално", посочи той.

7 април е Световният ден на здравето и професионален празник на всички, които работят в областта на хуманната медицина.

"Световният ден е на всички хора. Добре е да се обърнем към българите и да кажем, че това е най-голямата ценност, която имат в живота и трябва да инвестират в него", коментира анестезиологът от болница УМБАЛ "Софиямед" д-р Иван Колчаков пред Bulgaria ON AIR.

Според него в България сме лидери във всички негативни класации, а една от най-трагичните е, че българската нация отделя по-малко от 5% от БВП за здравеопазване. В ЕС нивата са 9-10%.

"В България не се оценява ценността на здравето и живота, а когато управляващите не дават това, което трябва да се прави, а то не е да откриват топлата вода, а да гледат какво се прави в целия ЕС. Не сме направили значителната крачка да имаме здравна вноска от 20%", на мнение е д-р Колчаков.

Според доц. Спасков увеличаването на здравната вноска също е голям проблем. "Увеличаването ѝ само пренася тези средства. Парите, които се дават извън обществените, всъщност да се дадат като обществени. Те отново ще обременят хората, които нямат средства. Ще се създаде напрежение. Затова политиците не предприемат тази мярка", обясни бившият директор на "Пирогов".

Без увеличаване на парите в здравеопазването, не можем да очакваме блестящи резултати, заключи доц. Спасков и посъветва накъде да насочат усилия новите 240 народни представители.

"Финансирането на здравеопазването, търсенето на пътища за решаване на кадровите проблеми и модернизация", посочи бившият директор на "Пирогов".

Гледайте целия разговор във видеото.

 

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата