България и още пет държави искат Еврокомисията да разработи спешно мерки за разрешаване на проблема, свързан с вноса на селскостопанска продукция от Украйна и щетите върху местното производство. Това са Полша, Румъния, Унгария, Чехия и Словакия.
„Осигуряването на финансовата подкрепа за фермерите е важен инструмент, но това не решава проблемите на земеделските производители. За целта Европейската комисия трябва да разработи конкретни мерки в спешен порядък за адресиране на проблема с вноса на селскостопанска продукция от Украйна“, смятат земеделските министри на тези страни. Те са се обединили около това днес по време на онлайн среща, съобщиха от земеделското министерство.
"Всички ние сме солидарни с Украйна, подкрепяме инициативите на Европейската комисия, но трябват гаранции, че т.нар. коридори на солидарност изпълняват функциите, за които бяха създадени", подчертава земеделският министър Явор Гечев. Той припомни, че се намираме на прага на новата жътва, докато същевременно има все още големи количества на зърнени култури в складовете. "Събирането на новата реколта ще доведе до ескалиране на ситуацията, затова са необходими конкретни мерки в кратки срокове" каза още българският министър.
Участниците в срещата заявиха, че продължават да настояват за предприемане на действия от страна на ЕК и застават изцяло зад исканията, изпратени от държавните глави и правителствени лидери на засегнатите от смущението на пазара на селскостопански стоки страни, до председателя на Комисията Урсула фон дер Лайен.
По време на срещата стана ясно, че в Словакия са задържани 1500 тона пшеница с доказано съдържание на забранени от ЕС пестициди. По-рано този месец Унгария засече и унищожи над 29 тона царевица с токсини и ГМО. Припомняме, че България извършва също засилени проверки на качеството и безопасността на вноса на земеделски продукти, пишат още в съобщението си от Министерството на земеделието.
Министрите на шестте най-засегнати държави се обединиха около това на предстоящия Съвет по земеделие на 25 април в Люксембург темата да бъде отново повдигната. Те ще работят в посока за провеждане на нарочна среща с еврокомисаря по търговия Валдис Домбровскис, за да бъде намерено трайно решение в полза на засегнатите европейски фермери от държавите в непосредствена близост до конфликта.