"Дори студентите имат 2 поправителни изпита и една ликвидация. Вече 5-и избор едва ли има какво да очакваме от този "политически елит", с който разполагаме. Поне аз не виждам в близко бъдеще да има някаква промяна". Това заяви пред БНР земеделският производител Борислав Петков.
В социалните мрежи той отправи апел към земеделските производители да си направят партия:
"Призивът не е от вчера или онзи ден. Това е в резултат на всичко, което се случва, особено в сектор "Земеделие" – това нехайство и тази безотговорност, която цари там. Това ме провокира. Разговорите, които водим помежду си, ме навежда на тази мисъл, че това е единственият път, по който наистина може земеделското съсловие да има представителство в парламента в България".
По думите му е много важно учредителите и членовете на тази партия да бъдат реалните земеделски производители, а не хора, облечени в добри костюми. Според него е необходимо идеята да узрее във всеки.
"Зад нас стоят бизнеси, работа. Това трябва да бъде загърбено и да се отдадеш изцяло на подобно нещо. Не е лесно да бъде направено. Мисля, че сме длъжни, за да бъдат решени определени проблеми, да се отиде в тази посока. Това е пътят и посоката, за съжаление. Друг начин нямаме, за да въздействаме на властта. Бавно, постепенно и системно работейки в тази посока, ще постигнем резултата, за който сме тръгнали", коментира Петков в интервю за предаването "Преди всички". Според него земеделското съсловие не е представено и добре защитено в парламента.
Той подчерта, че не е чул от партиите идеи и предложения за решаване на проблемите в сектора.
"32-33 години сме били свидетели на различно жонглиране с думата "земеделие", отрасли и т.н. в политическите речи. В крайна сметка до къде сме – 70-80% внос на стоки, които ние самите можем да произвеждаме. Земеделският производител е поставен в ъгъла".
Борислав Петков бе категоричен, че България е трябвало да вземе решение за спиране на вноса на украинско зърно още при първите протести на земеделските производители. Трябваше да е взето това решение още по време на жътвената кампания, смята той.
"В никакъв случай не искаме да не спазваме Регламента на ЕС. Напротив – наистина това да бъде транзитен коридор и тази пшеница или слънчоглед, който ако остава в България – да му бъде налагана такса".
Какво чакаме още, попита Петков. Според него такива решения трябва да се вземат веднага, за да няма негативно влияние в определени сектори.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.