Конфедерация на труда "Подкрепа" излезе с няколко критики към предложенията за Законите за държавния бюджет, НЗОК и ДОО.
Синдикатът предлага въвеждане на Закон за корпоративното подоходно облагане, като се прилага двустепенна скала.
"За малките и средните предприятия да се запази 10% ставка, докато за големите предприятия тя да стане 20%. Възможно е и прилагане на различни ставки според размера на печалбата, не според размера на предприятието. Само при увеличение на корпоративния данък на 15%, но за всички предприятия, МФ изчислява допълнителни 2,31 млрд. лв. Това са средства, които биха намалили значително натиска върху бюджета и необходимостта от поемане на нови дългове", отбелязват от конфедерацията.
Според синдиката е неприемливо предложението в бюджета за 2023 година за увеличаване само с 10 процента на заплатите на работещите в администрацията, които не са получили повишение на възнагражденията през миналата година.
Освен това от КТ "Подкрепа" настояват за увеличение между 15 и 30 на сто на заплатите в различни ведомства, сред които НОИ, НЗОК, Агенцията по геодезия, картография и кадастър.
"Освен по отношение на възнагражденията на работниците и служителите в държавна администрация, следва да се помисли и за увеличаване на средствата за издръжка и за капиталови разходи във всички цитирани по-горе административни структури. Това е крайно необходимо, имайки предвид увеличаването на разходите за електроенергия, с оглед обезпечаване на средства за консумативи, командировъчни за извършване на проверки, повишените разходи на комуналните услуги, както и предвид остарелите сграден фонд, оборудване, техника", се отбелязва в позицията на синдиката.
В становището отново се настоява за ръст на минималната работна заплата на 850 лв. сега.
"Ръстът в началото на годината беше минимален, инфлацията продължава да е висока, а потреблението на основни хранителни продукти (по данни НСИ) намалява", отбелязват оттам.
Синдикатът отбелязва, че в бюджета на МФ не е включено увеличение на стандартната ставка на ДДС от 20 на 22% - този данък се плаща от потребителите.
"И към момента приходите в бюджета от косвени данъци представляват около половината от всички приходи. Въвеждането на по-висока ставка означава да се натоварят допълнително най-нискодоходните групи граждани, които харчат целия си месечен доход за покриване на жизнените си нужди. КТ "Подкрепа" е категорично против такава мярка", подчертават от синдикалната организация.
В друго становище относно ДОО, КТ "Подкрепа" отбелязва, че обезщетение за отглеждане на дете до 2-годишна възраст е замразено на 710 лв.
"Т.нар. майчинство дълги години не беше актуализирано. КТ "Подкрепа“ за пореден път настоява майчинството да бъде обвързано и равно на минималния осигурителен доход. Подчертаваме, че това са лица, които са работили и са се осигурявали и пак ще го правят, след като междувременно дадат приноса си към укрепване на демографския потенциал на българското общество", категорични са от КТ "Подкрепа".