В бюджет 2023 да се осигурят допълнителни средства за заплати в обществения сектор, които да компенсират натрупаната инфлация през 2021 и 2022 година, а заплатите за настоящата да се увеличат с 10%. За това настояват от КНСБ, съобщава БНР.
Синдикатът иска от 1 юли МС да увеличи отново минималната заплата - на 850 лева. Президентът на КНСБ Пламен Димитров коментира, че за увеличението на бюджетните заплати трябват 475 милиона лева, а за ръста на минималната - още 175 милиона лева и средства за това могат да се намерят:
„Връщането на 20% ДДС за всички, на които беше дадено като ваканция през тези месеци на криза, видяхме и доказахме пред вас, че не доведоха до намаляване на цените! Всъщност тези мерки останаха в джоба на съответните производители или съответните бизнеси - в ресторантските услуги, да речем. Ние искаме да видим гаранциите за политическите ангажименти, които бяха поети, а именно 125% от средната работна заплата, гарантирани от всички партии, за педагогическия персонал за 2023 година. Това е най-малкото, което могат да сложат на масата“, каза той.
Данните на КНСБ показват, че след като се приспадне инфлацията от ръста на доходите от 2021 година до момента, реално в частния сектор има ръст на възнагражденията от 2.5%, а в обществения изоставането на доходите е с 8.2 на сто.
В образованието заплатите изостават с 9 на сто, тези в хуманното здравеопазване - с 16.3 на сто, а при радио и телевизионната дейност - с 12.6 на сто.