"Първият хеликоптер за спешната помощ ще дойде през декември. Трябва да го приемем от Италия", каза пред БНТ бившият служебен министър на здравеопазването д-р Асен Меджидиев.
Вторият ще дойде през юни 2024 г. И за двата хеликоптера имаме готовност да ги приемем, посочи той.
"За хеликоптерната помощ положихме огромни усилия". Така Меджидиев отговори на обвиненията на правителството, че е замразен проектът за спешна медицинска помощ по въздуха.
В студиото на "Денят започва" той обясни, че като здравен министър се е постарал да отстоява три приоритета - ваксините, детската болница и спешната помощ по въздуха.
"Спестихме около 280 млн. на държавата от ваксината - това е един голям финансов ресурс. Детската болница - одобрихме подробния устройствен план, имаме избрано място и екип, който изготви анализа, подписахме с Европейската инвестиционна банка. По повод на хеликоптерната помощ - положихме огромни усилия. Това е проект, който много отдавна е започнал, още инициативата е декември 2020 на президента, служебното правителство на Стефан Янев го вкарва в ПВУ. След това има забавяне, в което нищо не се случва", каза Меджидиев.Транспортният министър Георги Гвоздейков вчера заяви, че администрацията няма готовност да се възползва от двата хеликоптера, защото има изградени летални площадки само в три града. Меджидиев уточни, че има разлика между оперативна база и летателна площадка.
"Оперативните бази са с хангарите - Враждебна София и Долна Митрополия - Плевен. Това са местата, където нощуват хеликоптерите и се зареждат с гориво, а хеликоптерните площадки трябва да бъдат изграждани в болниците", каза той.
За свършеното по проекта Меджидиев каза, че са създали Национален център за спешна помощ във въздуха с 52-ма души и вече са обучени 105 медици. Той подчерта, че служебният кабинет е създал базата и има възможност редовното правителство да продължи този проект.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.