България е сред европейските страни, където децата са изложени на най-голям риск в интернет. Това показва изследване на London Scool of Economics and Political Science, което обхваща 21 държави, предаде BBC.
Авторите са установили, че България, Великобритания, Полша, Словения, Чехия, Естония, Холандия и Норвегия са в групата на страните, в които рискът за децата при посещения в интернет е най-висок. Една от причините за това е фактът, че децата в тези държави посещават повече мрежата.
"Нашето изследване установи, че по-голямата употреба на интернет има за резултат излагането на по-висок риск", заяви един от авторите - д-р Лесли Хадън. Тя отхвърли теорията, че по-големият опит помага за избягване на рисковете.
Финансираното от Европейския съюз изследване е имало за цел да установи доколко е вероятно децата да станат жертва на онлайн агресия, личната им неприкосновеност да бъде нарушена или да попаднат на материал с неподходящо съдържание, докато сърфират в мрежата.
Резултатите сочат, че близо една четвърт от малките британчета са получили в интернет нежелателни коментари на сексуална тематика, срещу едно на всеки десет ирландчета и германчета.
Основна причина за това е, че британските деца използват повече интернет в сравнение с връстниците си в останалите европейски страни. Някои от тях влизат за първи път в мрежата на едва шестгодишна възраст.
45 процента от включените в изследването британчета ползват интернет и електронна поща у дома, а 58 процента - в училище.
Около 40 на сто от анкетираните британски деца, включително 3 на сто от онези под шест години, имат мобилен телефон.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.