20 хил. лева представителни разходи от изпълнителен директор в дъщерно дружество на Държавната консолидационна компания (ДКК), липса на годишни финансови отчети и бизнес програми, колосално високи месечни възнаграждения.
Това са част от проблемите, констатирани от министъра на икономиката и индустрията Богдан Богданов по време на анализа на състоянието на публичните предприятия към икономическото министерство след встъпването му в длъжност.
Богданов представи оздравителна програма на публичните предприятия на брифинг в ресорното министерство, на който присъства и новия екип на борда на ДКК - Иван Зангочев, член на борда и изпълнителен директор, Елена Болтанджиева - председател на борда, Десислава Чалъмова, Венелин Шъков и Николай Желязков - членове на борда.
Този екип е с действие до 6 месеца, след което ще има прозрачен конкурс за нов борд, пише "24 часа".
От септември те ще бъдат с 50% по-ниски възнаграждения като част от новите мерки, които Богданов взема с цел оздравяване на предприятието.
По думите му заплатите сега били колосално високи, имало и злоупотреби с представителни разходи. Той изтъкна, че държавата не може да си позволи да плаща заплата на изпълнителен директор до 14 хил. лева, каквито имало, тъй като това не било морално и законно в държавния сектор.
Богданов посочи, че въпреки, че ДКК управлява капитал от над 1 млрд. лева, в нарушение на закона, дружеството нямало годишни финансови отчети за 2021 и 2022 година.
Отчетите са свързани с изплащането на дивидента от ДКК към държавата, обясни Богданов.
Все още нямаме и приета бизнес програма на Държавната консолидационна компания за 2022 г., камо ли за 2023 г.
Богданов съобщи, че над 90% от представителите на ДКК дружествата са били сменени и с политически представители в периода октомври 2022 г. – февруари 2023 г., като подчерта, че това е станало по време на служебното правителство.
Министърът на икономиката добави, че близо 600 млн. лв. са изхарчени за ремонт на язовири, като голяма част от обществените поръчки за били възлагани по непрозрачен начин и са с констатирани сериозни проблеми, които са документирани. Разходвани за различни от тази дейност са около 39 млн. лв. Преди 4 г. са закупени и два военни дрона за 6,5 млн. лв., които още не сме получили.
"Целта на днешната пресконференция е да представим оздравителната програма за развитие на публичните предприятия", обясни Богданов и посочи, че още с встъпването си в длъжност е заявил, че негов приоритет е да се направи пълен анализ на публичните предприятия към Министерството на икономиката и индустрията и на база на този анализ да се стигне до ясни заключения какви биха били последващите стъпки.
Икономическият министър посочи, че са се сблъскали с липсата на бизнес програми. "Всяко едно дружество следва на има много ясна програма и цели, които си поставя", уточни той и съобщи, че към момента от 11 активни дружества под шапката на ДКК, 6 от тях нямат одобрена и съгласувана програма за 2022 г.
"Дружествата под шапката на ДКК следва да публикуват своята бизнес програма за период от 3 г.", каза още Богданов и подчерта, че за миналия период 2018 – 2020 г. е била представена през септември месец 2021 г., или 9 месеца след изтичането на тази програма.
"Възнагражденията ще бъдат намалени значително както за представителите на бордовете, така и на изпълнителните директори", обяви още министърът на икономиката.