"Толсистемата, за която държавата е платила 180 млн. лв. и която трябва да бъде както софтеурно, така и хардуерно собственост на българската държава, на практика не се контролира в момента от държавата". Това подчерта регионалният министър Андрей Цеков и коментира, че това не позволява агенцията да има проследяемост и контрол върху системата, така че да може да събира дължимите толтакси.
Министърът съобщи още, че достъп до системата в момента има единствено и само нейният разработчик, макар че в договора изрично е упоменато, че изходните кодове се предоставят на АПИ. Той допълни, че вътрешната проверка в АПИ е установила, че изходният код е предаден от изпълнителя на възложителя с приемо-предавателни протоколи на CD диск и USB преносима флаш памет, съответно през 2018 г. и 2019 г. Първоначално изпълнителят е предал на АПИ ключа за електронната система за винетките, а на следващата година – и този за толтаксите. В момента обаче те не са налични в АПИ.
За липсата на кодовете е сезиран ДАНС, пише БГНЕС.По време на днешната проверка стана ясно и че по новоизграждащите се участъци на магистрала "Хемус" се работи с недостатъчни темпове, поради претенции от страна на изпълнителите за индексация на плащанията.
Въпросът е дали по договорите, по които е възлагано и превъзлагано строителството на "Хемус" може да се прави индексация на средствата, тъй като са нарушени поне три закона, стана ясно от думите на министъра.
"В момента работна група извършва правен анализ на всички тези договори. Паралелно с това беше назначена държавна финансова инспекция, която да ги провери и очаквам резултатите", подчерта Андрей Цеков.
И допълни, че в рамките на месец септември ще има становище по въпроса и се очаква да бъде намерено решение за това как ще се процедира по-нататък.