“Пари от Европейския съюз има само на книга, реално нито цент няма да дойде при нас”, категоричен е Георги Пейчев – собственик на рибопреработвателно предприятие в Царево.
Рибарите не могат да си обновят плавателните съдове с европари, защото ще са задължени да намалят мощността им. Целта на ЕС е намаляне на силата на риболовния флот, за да се запазят ресурсите в Черно море, обясни Пейчев.
“На Румъния и България се падат 2.7% от Черно море, останалото е на руснаци, украинци и турци, а те го експлоатират както си искат”, заяви риболовецът. В България няма място за бизнес, а само за крадене и далавари, допълни той и се закани, че след като изплати взетите кредити, ще спре да работи.
Причината за неговия песимизъм е, че държавата прави всичко възможно, за да затруднява работещите и да ги товари с още повече налози. Повишават се здравните осигуровки, няма намаление на данъците, а акцизът все още се начислява, оплака се риболовецът.
Още в началото на юни т.г. новият тогава министър на земеделието и храните Валери Цветанов обеща при посещението си в Бургас да се премахне акцизът върху горивата на рибарите, но това не се случи. “ Навсякъде в ЕС такъв налог няма, защото той е за пътищата, ние не цепим асфалта, защото сме в морето”, обясни Георги Пейчев.
Морето последните дни е опасно, споделиха рибари. Освен потъналия украински кораб “ Толстой”, се е потопила и лодка в Царево, а няколко други плавателни съда са били в критична ситуация. Риболов няма.
Въпреки това рибарите са оптимисти за следващите месеци. В определени дни излиза паламуд, и то в различни размери – от т.нар. циганка /най-дребните/ до съвсем едри екземпляри.
“Това означава, че ще има за всички, защото се лови с различни риболовни уреди. Освен това сезонът ще продължи по-дълго от обикновено. Чакаме да ни даде природата, защото тя няма нищо общо с правителството”, сподели Георги Пейчев.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.