Във връзка със стартирането на предизборната кампания за избор на органи на местното самоуправление, Държавната агенция за закрила на детето отново апелира да съхраним децата, като не ги въвличаме в политическа агитация.
Припомняме, че закрилата на децата срещу въвличането им в политическа дейност е гарантирано както в редица международни актове, така и в националното ни законодателство. В чл. 11, ал. 1 от Закона за закрила на детето е регламентирано, че всяко дете има право на закрила срещу въвличане в дейности, неблагоприятни за неговото физическо, психическо, нравствено и образователно развитие. Ал. 4 на същия член постановява, че всяко дете има право на закрила срещу въвличане в политически, религиозни и синдикални дейности. Съгласно Конституцията на Република България, политическите цели и политическите дейности са присъщи само на политическите партии, а Закона за политическите партии императивно забранява на същите да създават детско-юношески структури, обединяващи лица под 18-годишна възраст. Тази забрана е въведена именно с цел защита на интересите на децата.
Следва да се има предвид, че в хода на предизборната кампания, има вероятност политически лица да се появяват в образователни институции (детски градини и училища) и социални услуги (центрове за подкрепа и настаняване от семеен тип), което следва да се тълкува и възприема като агитация, независимо от техните мотиви и намерения.
Безспорна е първостепенната отговорност на родителите за отглеждането и развитието на детето, и висшите му интереси са тяхна основна грижа, но нека не забравяме, че отговорността да не се допуска въвличането на деца в политически дейности в хода на предизборната кампания, които са неприсъщи за тях, е споделена.
"Апелирам не само към участниците в предизборната кампания, но и към цялото ни общество, да съхраним децата от участие във всякаква политическа дейност Нека не ги използваме в съревнованието на политическите сили и за отправяне на политически послания. Вярвам, че заедно може да поставим техния интерес над всичко останало", каза д-р Теодора Иванова, председател на ДАЗД.
Оценявайки високо професионализма на българските медии, апелираме и към представителите на средствата за масова информация, за чувствителност и засилено внимание към отразяването на събития, свързани с деца. Практиката от отминалите предизборни кампании показва, че по време на публични събития се използват и разгласяват лични истории и данни на деца чрез показване на техния образ (фото- или видеоизображение), имена или други признаци, по които могат да бъдат идентифицирани, като така се създават предпоставки за нарушаване на личната неприкосновеност на детето. Обръщаме внимание, че в Закона за закрила на детето, ясно е посочено, че сведения и данни за дете не се разгласяват без съгласието на неговите родители или законни представители, както и съгласието на самите деца, ако са навършили 14-годишна възраст, освен в случаите на задължително уведомяване на органите за закрила на детето за дете, което се нуждае от помощ в рискова ситуация. Това се отнася и за децата на обществени и политически фигури, които често са обект на засилен интерес в медиите и социалните мрежи, особено по време на предизборна кампания.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.