IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Chernomore Posoka Boec
BGONAIR Live

Информираме шефа писмено как изглежда хоум офисът ни

Намалиха отговорността на работодателите за работа от разстояние

Снимка БГНЕС, архив

Снимка БГНЕС, архив

Работодателят ще носи по-малко отговорност, когато човек работи от вкъщи и не спазва предписаните му правила и норми за здравословни и безопасни условия на труд. Това е записало социалното министерство в редакция на проекта си за промени в Кодекса на труда, с които въвежда нови изисквания към хоум офиса, пише "Сега".

Промените предвиждат доста строги условия за работата от разстояние, която досега беше в свободен режим. Това, според вносителите, ще направи възможно повече хора да работят гъвкаво, въпреки че регулацията по-скоро ще постигне обратния ефект.

Проблемът, според редица работодателски организации, е, че сега Кодексът на труда им вменява отговорност за здравословните и безопасни условия на труд на служителите, които работят от разстояние, без те да имат възможност реално да контролират нещата. Изтъкват се всякакви примери за възникващи поради това проблеми - ако например служителят замине в чужбина, това влече друг тип данъчно облагане и осигуряване.

С тези мотиви промените въвеждат нови изисквания към служителите, а и към работодателите. Мястото на работа от разстояние вече ще се записва в трудовия договор, което означава, че промяната - от София във Варна например, няма да е толкова лесна (тук имаше спор за тънката разлика между място на работа и работно място, поради което този текст също леко е редактиран, без тежестта на новите изисквания да е намалена). Служителят ще трябва да предостави на работодателя си писмена информация за характеристиките на осигуреното от него работно място за хоум офис. Отменено е обаче искането помещението да отговаря на определена квадратура, защото това можеше да се окаже невъзможно за много хора.

Най-съществената редакция на първоначалния проект е в отговорността на работодателя. Тя предвижда, че отговорността на работодателя може да се намали, когато пострадалият е допринесъл за трудовата злополука, като е допуснал груба небрежност; а също и когато пострадалият не е спазил предписаните му правила и норми за здравословни и безопасни условия на труд.

Въпреки критиките от всички страни, социалното министерство е запазило текста, който предвижда право да не отговарят на служебни обаждания само за работниците и служителите от разстояние. Социалните партньори смятат, че този текст е дискриминационен, защото такъв няма и за хората, които работят присъствено. Така излиза, че тях могат да ги притесняват в извънработно време, а хората в дистанционен режим - не.

Законопроектът бе обсъден на последната тристранка в началото на месеца и предстои да мине през Министерския съвет.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата