IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start.bg Snimka Posoka Boec
BGONAIR Live

Търсим как се пише на български онлайн, а там речник няма

Д-р Павлина Върбанова: Институциите трябва да помагат

Търсим как се пише на български онлайн, а там речник няма

В 21 век официалният ни правопис е все още аналогов и изглеждаме безпомощни без онлайн правописен речник.

"В днешно време ние вършим толкова много неща в интернет, а се оказва, че информация, която е толкова важна и ни помага да пишем правилно, отсъства. Тази липса не е от вчера, тя се забелязва много остро от всички, които желаят да пишат грамотно", каза създателят на платформата "Как се пише" д-р Павлина Върбанова пред Bulgaria ON AIR.

По думите на журналиста и учител по БЕЛ - Доротея Николова, много хора нямат хартиен речник.

"Допитват се до интернет или до познат учител, ако имат, например, или до сайта "Как се пише". Без онлайн речник ставаме безпомощни, все едно никой не стои зад българския език. От много време се усеща остра липса на авторитет зад български език. Тези, които са призвани да изграждат нормативната норма на българския език, да се грижат за него, ги няма, не знам къде са", алармира тя в ефира на Bulgaria ON AIR.

Заговори се за 378 000 лв., които МОН трябва да осигури, за да имаме такъв речник, а срокът е до края на годината.

"Тези 378 хиляди са назначени не просто за дигитализиране на официалния правописен речник, а за изграждане на една цялостна платформа с езикови ресурси. Зад тази платформа ще стои Институтът за български език. Когато правим всякакви справки в нея - за правописа, за пунктуацията, за правоговора, ние ще бъдем сигурни, че така е правилно. Разбира се, можеше официалният правописен речник да се качи онлайн преди много време, не вярвам това да е изисквало огромни усилия, защото вече имам опит с изграждането на сайта "Как се пише", обясни д-р Върбанова.

Николова поясни, че всъщност вече две години се очаква този проект.

"Срокът, който е поставен, до края на 2023 година, но през целия период няма никаква информация какво се случва, докъде се е стигнало. И след като ние на 30 октомври се обърнахме към медиите с апела да помислим по този въпрос, имаше реакции от МС. Получихме уведомление, че те са регистрирали нашето съобщение до медиите като сигнал, който е изпратен към Министерството на науката", коментира тя.

Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.
Новини
Общество
Водещи
Последни новини
Четени
Най-четени за седмицата