Трима учени от Българската академия на науките получиха почетен знак „Марин Дринов“ на лента на тържествено събрание по повод Деня на народните будители.
Председателят на БАН акад. Юлиан Ревалски връчи отличията. За високи научни постижения в областта на социологията на образованието наградата получи проф. Пепка Бояджиева. Проф. Владко Мурдаров беше отличен за значителни заслуги в областта на българското и славянското езикознание. Проф. Нели Косева беше наградена за многостранната си обществена, организационнна и експертна дейност и за значителния си принос за издигане авторитета на Българската академия на науките, както и на българската наука, у нас и в чужбина.
Заместник-председателят на Академията чл.-кор. Евдокия Пашева откри празника, който се проведе в зала „Проф. Марин Дринов“.
"Не е редно само на първи ноември да честваме и да си спомняме за тези мъдри мъже и жени, които прозряха, че духовното будителство и духовното просвещение са в основата на развитието на един народ", каза заместник-председателят на Академията чл.-кор. Евдокия Пашева . Тя допълни, че най-доходоносната лихва е от инвестицията в наука и образование.
"Вярно е, че в момент на безверие и политическо лутане обществото обикновено се обръща към миналото си, за да търси духовните стимули в действията и идеите на своите предци. И в нашето съвремие има достойни хора", каза чл.-кор. Евдокия Пашева.
На тържественото събрание в БАН награди от Съюза на учените в България получиха трима учени от Академията. В категорията до 35-годишна възраст бяха отличени д-р Десислава Гергинова и д-р Мария Аргирова от Института по органична химия с Център по фитохимия. За високи научни постижения беше награден чл.-кор. Христо Найденски от Института по микробиология. Отличията връчи председателят на Сьюза на учените в България проф. Диана Петкова.
По повод Деня на народните будители в БАН беше представена изложба, посветена на 170 години от рождението на Стефан Панаретов – общественик, дипломат, възрожденски просветител и един от най-големите дарители на Българската академия на науките. Експозицията е подготвена от Централната библиотека и Научният архив на БАН.