Едва 1000 спешни случая на инсулт са лекувани у нас през миналата година, по данни на НЗОК. Общият брой инсулти е над 41 000.
"Една част от хората с инсулт оживяват, но получават инвалидизация. Най-големите успехи в лечението на инсулта са, когато обществото се научи да го разпознава от по-рано, тъй като времето е от особено значение. На първо място това е внезапното изкривяване на лицето, промяната на говора, усещането за слабост или изтръпване на ръцете. Ролята на приятелите и на познатите е изключително голяма", заяви доц. д-р Росен Калпачки от Българско дружество по инсулт в студиото на "България сутрин".
По думите му около 2% от инсултите стигат до модерно лечение.
"Проблемът е, че се правят много малко центрове, те са над 40, но работят по-малко от пет. Когато в България в Националния регистър всеки, който лекува инсулт, даде цялата информация, колегите ще направят своя самоконтрол", посочи доц. Калпачки.
Щом забележим някой от симптомите на инсулт, можем да направим нещо до към 3-4 часа от началото им. Доц. Калпачки обясни, че през това време може да се спаси здрава мозъчна тъкан, след това тя умира - нервната тъкан е единствената, при която няма истинска регенерация.
"Вярвам в новите неща, технологиите също ще ни помогнат. Телефоните ни следят и дават наши данни. Програмата в телефона ще разбере, че има изкривяване на лицето и може да звънне на 112 или на личния лекар. Ако ръката ви го изпусне или треперейки го поднася към ухото, също може да усети. Ако говорите, а говорът е променен - също. Ако тези неща бъдат преведени на езика на технологията - това е перфектният начин телефонът да усети преди вас, че нещо се случва", коментира доц. Калпачки.
На въпрос дали се покрива някаква част от лечението на инсулт от НЗОК, той отговори, че и най-модерното лечение на инсулта е 100% заплатено от Здравната каса, просто трябва да отидем навреме.
Гледайте целия разговор във видеото на Bulgaria ON AIR
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.