Възрастовата граница за използване на световната мрежа пада все повече и над 80 от всеки 100 българчета над 6 години имат свободен достъп до компютър с интернет, стана ясно от данни, изнесени на пресконференция днес.
“На тези ранни години децата трудно осъзнават и се предпазват от рисковете и насилието, което ги залива в действителността”, посочи Георги Апостолов от фондация “Приложни изследвания и комуникация".
Поради тази причина от Асоциация “Родители” стартират проект “Виртуалното и реалното насилие – превенция чрез интерактивно обучение”, който цели да уплътни свободните учебни часове на учениците при отсъствието на учителя.
“За съжаление при свободен час децата често запълват времето си с безполезни, а понякога дори и вредни занимания, като консумирането на алкохол например. Този проект дава възможност на учениците да изградят своята собствена ценност и да осъзнаят вредата от виртуалното и реалното насилие”, посочиха организаторите.
Идеята вече се изпробва в 10 софийски училища и дава добри резултати.
Целта на проекта е при отсъствието на учител по даден предмет децата да запълват времето си, като обсъждат и съпреживяват своите проблеми със специално обучени за целта социални работници.
“Гневът трябва да бъде разбран, а не отхвърлен. Само когато говорим с подрастващите, може да предотвратим зараждащата се агресия в тях”, завършиха идеолозите на проекта.
Във връзка с рисковете, пред които са изправени децата в интернет, още през миналата година социалната мрежа Aha.bg първа предостави възможност за подаване на сигнал към ГОРЕЩА ЛИНИЯ - проект, подкрепен от Министерството на образованието, Министерството на вътрешните работи, Агенцията за закрила на детето и още много други.
Сайтът предлага актуални съвети към всички потребители на възраст между 14 и 18 години, както и отделно за техните родители.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.