Детето, живяло в селскостопанска постройка във Врачанско, е било в изключителен риск - не само физически, но и психически.
Това заяви пред БНР директорът на Агенцията за социално подпомагане Надя Танева.
Според нея психическата травма, която остава у детето, е много по-жестока и предстои много работа за преодоляването ѝ.
"Агенцията за социално подпомагане ще направи всичко възможно да подкрепи детето, близкия семеен кръг, училището, за да може адекватно да преодолее тези травми. Ще се работи също и с биологичната майка и пастрока на детето, за да проверим, надградим техния родителски капацитет, да се разбере защо и каква е причината да се стигне до това положение. Предстоят и проверки от инспектората на агенцията, за да се проверки за действията и бездействията на социалните работници и ако се докаже, че има бездействие, разбира се ще има санкционирани социални работници, защото това е недопустимо - дете на тази възраст да бъде травмирано, малтретирано по този начин от собствената си майка", коментира Танева.
Имало е два сигнала от бабата по майчина линия, че не е имала възможност да се вижда с внучето си. Това е било желанието на втория съпруг на майката на детето, обясни тя. По думите й тогава социалните работници са направили проверка в дома, където са установени нормални условия и грижа за детето. Тогава не е имало никакви съмнения, подчерта Танева.
"Колеги ще наблюдават оттук насетне много внимателно и с внезапни посещения каква грижа се полага и за бебето, за да не се повтори тази ситуация. И да проверим дали родителският капацитет на майката е занижен по някакъв повод и да я подкрепим при отглеждането на малкото дете", добави тя.
Към момента не може да се даде отговор дали детето би могло и кога да се върне в семейна среда, посочи още Танева. По думите й това е един много дълъг процес, който иска много внимателно проучване - поне 6 месеца ще е този период.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.