Свободата на словото в медиите се определя не от икономическия просперитет, а от мира – това е основният урок, който може да бъде извлечен от тазгодишния доклад на организацията „Репортери без граници“.
В класацията за 2008 година дъното отново е заето от вечната тройка – Туркменистан (171-во място), Северна Корея (172-ро) и Еритрея – на последното, 173-то място.
Първите десет места са заети от следните страни:
Исландия, Люксембург, Норвегия, Естония, Финландия, Ирландия, Белгия, Латвия, Нова Зеландия, Словакия.
България заема 59-о място по свобода на словото в медиите и се намира в красивата среда между Косово (58-о място) и Никарагуа (60-а позиция).
Опасностите от корупция и политическа омраза
Така е озаглавена частта от доклада, която описва България. Друга болест, която разяжда демократичността, е корупцията, пише организацията.
Лошият пример на България (59-о място) служи като аларма за това, че универсалното право за гласуване, медийният плурализъм и някои конституционни гаранции не са достатъчни за осигуряване на ефективна свобода на медиите.
Трябва да се осигури поток на информация и възможност за свободно изразяване на мнение, пише в доклада си „Репортери без граници“, без да изважда примера за пребития наскоро журналист Огнян Стефанов.
Два аспекта доминират доклада тази година.
Първият е доброто представяне на Европа в челните 20 места по свобода на изразяване.
Като се оставят настрани Нова Зеландия и Канада, останалите места са за европейски страни. След тях се нареждат Ямайка и Коста Рика (21-во и 22-ро място), плътно ги следва Унгария.
След тях са Суринам, Тринидад и Тобаго, които са се справили доста по-добре от Франция (35-о място) по отношение на свободни медии.
Икономическите несъответствия между страните в челните 20 позиции са огромни.
Лидерът на класацията – Исландия, има брутен вътрешен продукт, 10 пъти по-голям от този на Ямайка. Общото между тях обаче е демократичната парламентарна система, както и неучастието им в каквито и да било войни.
Не е такъв случаят със САЩ и Израел обаче.
Войната в Грузия пък постави страната на 120-о място в класацията, а Нигер падна драстично от миналогодишната си 95-а позиция и вече е на 130-о място.
Страни, в които конфликтите продължават с години, все още са „черни зони“ за пресата, места, където журналистите всекидневно стават жертви на убийства, отвличания и смъртни заплахи. Такъв е случаят с Палестина (163-то място).
В дъното на класацията са и страните, в които управляват диктаторски режими – Китай, Узбекистан и Зимбабве. Там прореформистко настроените журналисти са дисиденти.
В Бирма например, където на власт е ксенофобска и абсолютно закостеняла хунта, журналистите и интелектуалците, дори и чуждестранните такива, от години са смятани за врагове и плащат цената за това.
Само няколко страни са се изкачили нагоре в класацията в сравнение с миналата година. Ливан вече е на 66-о място, Хаити е на 73-то, Малдивите и Аржентина също са се представили по-добре.
Това се случи Dnes, за важното през деня ни последвайте и в Google News Showcase.