Според Кристоф отрядът трябва да работи в тясно взаимодействие с полицията, армията, "Гражданска защита" и всички съществуващи структури за оказване на помощ при критични ситуации, затова е необходима държавна подкрепа при създаването на спасителния екип.
SOS-отрядът ще реагира при сигнали на полицията, пожарната или "Спешна помощ" и ще извършва спасителни операции при ситуации, в които останалите структури нямат възможност да помогнат, каза Кристоф.
Той заяви, че спасителният отряд трябва да се изгради от 4-5 специалисти, . които е готов лично да обучи, и да бъде оборудван с хеликоптер, за да може да регира до минути при критични ситуации. Според Кристоф, впоследствие подобни спасителни групи трябва да се изградят във всеки регион в страната.
Човекът-паяк заяви, че е готов веднага да започне сформирането на отряда в София или в Шумен, ако постигне съгласие с представителите на държавните институции. Кристоф обмисля да използва за тренировки на бъдещите спасители 12-етажната недовършена кула на БТК в центъра на Шумен, която според него е подходяща за обучение.